Tere!
Olen oma elukaaslasega juba peaaegu 2 aastat koos olnud. Siiamaani on olnud kõik väga super ja me olema üksteist väga mõistnud. Viimasel ajal on tekkinud probleeme. Oleme tülitsema hakanud ja tagantjärgi mõeldes tühistest asjadest, aga samas mind härivad. Probleem on selles, et elukaaslasele meeldib palju pikutada ja lihsalt olla ja alati kui kuhugi välja minna plaanime, siis läheb enne pool päeva mööda kui alles toast välja saame. Samuti armastab ta pooled päevad netis olla, samas kui mina pean tegema koduseid töid. Samuti pean mina plaanima meie reise ja väljaskäike, mida ka tema võiks vahetevahel teha.
Tahaksin teada mida oleks võimalik teha, et me enam ei tülitseks nende asjade pärast ja kuidas harmooniat tagasi saada. Kuidas muuta meest et ta sellest laiskusest lahti saab?
Siiani oli te paarisuhe probleemitu, ent viimasel ajal on ilmnenud, et olete mehega päris erinevad, huvitute erinevatest asjadest ning see on tekitanud tülisid.
Lühidalt öeldes, olete jõudnud oma paarisuhtega järgmisesse etappi, mida nimetatakse võimuvõitluseks. Igal suhtel on oma arenguloogika ja etapid, - esmalt on armumise faas, kus suhe toimikski justkui iseenesest- partner mõistab su soove poolelt sõnalt, ennast näidatakse vaid oma parimatest külgedest ja tingib selle inimese ajukeemia, kui inimene armub, vallanduvad ta organismis "armuhormoonid", partnerit nähtakse kui läbi "roosade prillide" jne. See on vajalik, et partnerid teineteisega liita, suhe kinnistuks. Selline faas kestab poolest aastast kahe aastani, siis hormoonide tase inimese organismis langeb normaalsele, mis reaalses elus tähendabki, et oma partnerit nähakse nüüd sellisena, nagu ta tegelikult on- oma heade ja mitte nii toredate külgedega. Me kõik tuleme oma päritoluperest, kust oleme kaasa saanud väärtustesüsteemi, arusaamad, kuidas maailmas asjad käivad (näiteks: meeste ja naiste tööd; raha; seks, lastekasvatus, vaba aja veetmine, tunnete väljendamine, jne. jne.) ja kui armumise etapis polnudki ehk vajadust kõiki neid eluolulisi ja argiteemasid läbi arutada, siis nüüd on saabunud aeg seda teha.
Teid häirib, et partner eelistab olla kodus, talle meeldib pikutada või arvutis olla. Teie õlgadele on jäänud kodutööd ja teie eelistaksite ka väljas käia, suhelda- nii tunnetegi, et aktiivse panustaja roll on peres teie kanda.
Mõistlik on oma vajadustest mehega rääkida, oluline on aga - kuidas. Kuidas teha seda nii, et teine ei tunneks, et teda süüdistatakse, temaga näägutatakse (mille tagajärjel mees ei ole valmis teiega koostööd tegema ning kahjustada saab ka suhte kvaliteet/turvalisus). Selleks tuleb teil ausalt ja avatult rääkida, kuidas te end tunnete. Alustuseks mõelge hästi läbi, mida tahate talle öelda- alustage hinnanguvabast käitumise kirjeldusest, nimetage käegakatsutav kahju, mis sellest saate (on see aeg, energia, raha, tervis, neg. emotsioon vm) ning mida seoses sellega tunnete.
Kui räägite sellisel viisil, kasutades minasõnumeid (minasõnum räägib minust, mitte teisest ja seega me ei süüdista teist inimest), on suurem võimalus saada teine osapool ennast kuulama, koostööd tegema.
Loomulikult tekitab ka minasõnum teises tugevaid tundeid, seega tuleb valmis olla, et mingisugune vastupanu sealt tuleb (eitamine, rünnak, solvumine, jne), seega tuleb teil kehtestamiselt ümber lülituda kuulamisele. Aktiivne kuulamine tähendab, et sõnastate ümber teise inimese poolt öeldu, või tema sõnumi tagant paistva tugeva emotsiooni. Ise sealjuures midagi lisamata, oletusi tegemata. Niiviisi jahutate teise emotsioonid maha ning ta on valmis taas teid kuulama- saate end uuesti kehtestada.
Aktiivse kuulamise ja kehtestavate minasõnumite kohta saate lähemalt lugeda: http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/
Kutsun teid ka koos partneriga sügisel PREP-paarisuhte koolitusele. PREP, ehk paarisuhte rahulolu edendamise programm on koolitus, kus saate turvalisel moel oma suhte heaks tööd teha, vaadake sisu kohta lähemalt:http://prep.ee/prep-prevention-and-relationship-enhancment-program-ennetav-koolitusprogramm-paarisuhte-tugevdamiseks-2/
Registreeruda saate:http://prep.ee/kalender/
See, et paarisuhtes esineb erimeelsusi ja tülisid, on reaalsus. Oluline on, kuidas neid lahendada, et suhe oleks endiselt rõõmupakkuv ja jätkusuutlik, selleks soovin teile edu!
1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.