rigiidne mees täpsemalt öeldes iga asja koha pealt on elukaaslane väga jäik,
kange ja paindumatu, Kui elukaaslane (mees endale ) Midagi pähe võtab siis nii on ja nii jääb. olen proovinud läbi mina sõnumite need talle ei lähe korda. Mees ei võta minu jutu kuulda peab minu jutu jamaks ehk mitteasjalikuks, jaburaks? Kuidas sellise mehega üldse kontakti leida nii et normaalselt et ta kuulda võtma hakkaks mina sõnumitest pole kasu olnud. äkki oskate midagi soovitata
Võiks mõelda, kas saaks mõjutada kodust olukorda nii, et teie sõnum rohkem kuuldav oleks. Mainite, et olete kasutanud mina- sõnumit, kuid see ei tundu mehele korda minevat.
Kõigepealt peab mainima, et inimesed ongia isiksustena erinevad. Need, kelle emotsionaalne intelligentsus on kõrgel tasemel, mõistavad kaaslaste tundeid ja vajadusi kergemini ja kiiremini. Teatud tüüpi inimesed, ka väga andekad inimesed, ei ole teiste inimeste mõistmise osas nii osavad. Seejuures ei olegi alati võimalik suurt muutust saavutada.
Kui siiski veelkord rääkida mina- sõnumitest, tahaksin mainida, et oluline on, millisel eesmärgil mina- sõnumit kasutada. Näiteks võib seda kasutada selleks, et oma vajadustest selgelt ja üheselt mõistetavalt teada anda. Teine võimalus mina- sõnumi kasutamiseks on soov panna teine käituma nii nagu mina seda õigemaks pean. Teine variant on kaheldava väärtusega, sest täiskasvanud inimene saab vaid ise ja omal vabal tahtel teha muudatusi oma käitumises. Kui teine inimene tajub mina- sõnumit manipulatsioonina, siis see kindlasti ei toimi. See ei toimi ka siis, kui see on esitatud süüdistavalt, üliemotsionaalselt jne. Paraku isegi siis, kui teha kõik nagu soovitatud ja esitada mina- sõnumit võimalikult neutraalse teadaandena iseendast ja oma vajadusest, on teisel osapoolel vaba vaik, kas muuta oma käitumist või mitte. Üldjuhul inimesed, kellele suhe on oluline, otsustavad teha oma käitumises korrektuure või selgitavad miks nad seda teha ei saa. Mina- sõnumeid on oluline harjutada algselt rahulikus suhtlussituatsioonis (nagu sportlane kümneid ja sadu kordi enne võistlust), sest konfliktses situatsioonis töötab inimese aju ja kogu bioloogia hoopis komplitseeritumalt ja oma olemuselt neutraalne mina- sõnum lihtsalt ei pruugi kohale jõuda. Kui mõnikord tundub, et suhtluspartner ei reageeri mina- sõnumile, siis tasuks varuda veidi kannatust, sest kaaslane ei pruugi reageerida kohe vaid alles mingis järgnevas situatsioonis või olukorras, kui mõlemad juba veidi rohkem rahunenud on.
Nii mehel kui naisel on oma elus teatud roll ja tal on isiklik vastutus hoolitseda kõigele lisaks (või isegi eelkõige) iseenda heaolu ja vajaduste eest. Lapsepõlvest kuni täiskasvanueani on välja kujunenud oma identiteet ehk kes ma olen, millised on minu väärtushinnangud, millised on minu hobid, mida ma naudin jne. Nimetagem seda üldistavalt mina- identiteediks. Kui otsustatakse alustada kooselu, siis see eelmine mina- osa ei kao kusagile ära, aga tänu paarisuhtele tekib juurde uus oluline identiteet või osa, mida võiks nimetada üldnimetusega – meie. Meie tähendab seda, kuidas me koos oleme, millised on meie kokkulepped, kas oleme pere või katsetame alles oma paarisuhet, kuidas me teineteise vajadusi toetame, aga ka seda, kuidas me oma sugulastega suhtleme, kuidas materiaalsel küljel silma peal hoiame, kuidas koos meelt lahutame, kui palju aega koos veedame jne. Laste lisandumisega perre muutub olukord veelgi. Mina osale ja meie kui paari osale lisandub veel ka lapsevanema külg ja roll. Erinevatel kooselu etappidel on need erinevad küljed või identiteedid kas esiplaanil või tagaplaanil.
Selleks, et oma partneriga paremini kontakti saada oleks hea, kui te võtaksite ette kõigepealt teekonna ja mõtiskleksite eelnevalt, milline on teie enda identiteet ja teiseks, millisena näete oma suhte poolt. Joonistage paberile suur ring ja jagage see kaheks. Pool sellest on teie mina pool- see on midagi, mis kajastab teie iskilikku identiteeti. Kirjutage sinna sõnad, mis teid ja teie isiklikke püüdlusi kajastavad. Teisele poolele kirjutage need märksõnad, mis iseloomustavad teie paarisuhet, omavahelised kokkulepped jms. Mõnikord on paarisuhtega tegelemisel rohkem isegi abi sellest, kui partnerid sellele mina- poolele mõtlevad ja selle ka paberil sõnastavad. Niiviisi arutledes võib juhtuda, et avastatakse, et mina- pool on jäänud unarusse ja on hakatud kogu elu seostama vaid meie- poolega. Nii võib olla meie poolele üle kandunud ka rahulolematus, mida tuntakse just iseenda ja eneseteostuse osas. Võib olla ka teie mees nõus koos teiega selles arutluses osalema.
Kindlasti on abi ka sellest, kui arutate oma suhte teemasid, ootusi ja kokkuleppeid perenõustaja toetusel.
Soovin edu!
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.