Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: Naine lööb meest

.
Külaline
Postitatud 19.02.2015 kell 15:41
Tere,

Tunnen end kohutavalt, kogu aeg süüdi. Ma olen korduvalt löönud oma meest. Kui tülitsesime, ei leidnud sõnu, ja lihtsalt lõin... Selle järel aga tundsin et rahunen maha, emotsiooni tase langeb. See on kohutav! Ma ei taha nii alandada oma meest. Ta andestab mulle räägib elame-näeme. Mina aga näen et tema suhtumine on muutunud.
Ma kardan et kui emotsionaalselt ebastabiilne olen, jälle võin lüüa. Kas ma pean kuhugi pöörduma? Olen iseseisvalt juba proovinud ja lubanud talle et nii ei tee, kuid tegin ikkagi.

Mul on häbi. Õudne et aega tagasi ei saa, meie üksteise eest hoolimine ja õrnus jäi minevikku.
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 19.02.2015 kell 21:25
Tunnete suuri süümepiinu ja häbi, kuna tüli kasvades kaotate enesevalitsuse ja muutute agressiivseks- lööte oma kaasat. Märgite, et hoolivus ja õrnus teineteise vastu on jäänud minevikku, kuigi te mees püüab teile andestada.
Kindlasti nõudis see suurt eneseületust, et oma murest kirjutate, seda avate. See näitab, et soovite muutust, olete seda ka püüdnud teha, kahjuks seni kipub sisseharjunud negatiivne käitumismuster pingeolukorras vallanduma.
Me kõik tuleme oma lapsepõlvest, oma päritoluperekonnast- võimalik, et ka teie olete lapsena kogenud, et tüli/konflikti paisudes reageeris üks vanem või vanemad agressiivselt, lüües, tõugates, tutistades jne. Ning käitumismuster on teil sealt õpitud, kaasa tulnud.
Miks inimene reageerib nii- kirjutate ka ise, et peale teise löömist kogete pingelangust. Nii ongi, inimesed reageerivad pingeolukorras kas võideldes või põgenedes. Teie viis toime tulla on rünnata, sel moel saavad organismis ringlevad stressihormoonid välja elatud ja pinge langeb. Keha rahuneb...aga te ise tunnete peale seda kahetsust, süüd, ning paarisuhe saab kahjustatud.
Kui puuduvad oma rahulolematuse, pinge või raskete tunnete väljendamiseks kohased vahendid, suhtlemisoskused- kiputaksegi reageerima kas rünnates või taandudes olukorra/inimese juurest.
Vägivald peresuhetes on lubamatu, see kahjustab kõige baasilisemat turvalisust- füüsilist turvatunnet- ja seetõttu saab kannatada kogu kooselu.
Aga kui on soov teha midagi teisiti ja muuta ennast, et taastada usalduslikum suhe ja füüsiline turvatunne mehega- siis seda saab, see on võimalik!
Tuleb õppida tülitsema. Jah, keerulistest teemadest saab rääkida. Ilma et muututakse vägivaldseks. Seda aitavad teha "aeg-maha" ja aktiivse kuulamise tehnika. Paarisuhte spetsialistid soovitavad panna taolises olukorras, kus tunded kipuvad üle keema- "pidurid peale", võtta aeg maha: teineteise peale väga pahased olles, on raske midagi arukat öelda või teha ja seepärast on targem pidurid peale panna, ehk aeg maha võtta ja eraldi maha rahuneda. Teie ülesanne on endas ära tunda, et nüüd enam ei suuda te adekvaatselt reageerida ja öelda: "Võtame aja maha! Tunnen, et pean praegu pausi tegema." Samas teadke, et see, kes aja maha võtab, selle vastutus on see teema ka uuesti üles võtta ning leida koos lahendus. Kui olete omaette rahunemas, püüdke leida rahustavaid mõtteid (mitte vihaseid mõtteid edasi kedrata) ning tehke midagi, mis aitab rahuneda kehal (hingake sügavalt, minge kasvõi duši alla, jalutage õues üks ring jne).

Kui olete maha rahunenud, tulge uuesti kokkulepitud ajal kokku ja pingelistel teemadel rääkimiseks võiksite kasutada kohast suhtlemistehnikat- kuulamisoskust, mille käigus üks paariline räägib ja teine kuulab (ei sekku, ei hakka kuuldut ümber lükkama ega end õigustama), siis sõnastab kuulaja paarilise öeldut- kuidas räägitavast aru sai, mõistis. Rääkija jätkab, nii kaua kui oluline on öeldud- ja kuulaja sõnastab kuuldu tagasi. Kui rääkija tunneb, et temast on tõesti aru saadud, annab ta kõneleja rolli partnerile üle ja protsess kordub- nüüd keskendudes teise osapoole selgitustele, arusaamadele, seisukohtadele jne. Ning kuulaja rollis olija vaid peegeldab kuuldut- eesmärgiga teisest inimesest tõeliselt aru saada.
Kui tunneme, et oleme ära kuulatud ja mõistetud, suureneb võimalus, et erimeelsused lahenevad, vähenevad.

Taolist probleemilahendustehnikat võiksite ise kasutada oma abikaasaga keerulistest teemadest rääkimisel, teadke, et seda saab õppida ka Eestis läbiviidavatel PREP- paarisuhtekoolitusel (paarisuhte rahulolu edendamise programm, mõeldud ka lahutusi ennetava koolitusena), mida julgen teile paarina tungivalt soovitada! Täpsema info saamiseks vaadake: www. prep.ee.

Kui hetkel paarisuhtekoolitusi ei toimu, ent vajadus iseenda ja kogu suhtega tööd teha suur, pöörduge kindlasti pere- või paariterapeudi vastuvõtule. Infot saate: www.pereteraapia.ee http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/noustaja-vastuvott/
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!