Sünnitusjärgne depressioon juba aastaid kestnud ja ei näe lõppevat.Pidev ravimite tarvitamine on tervise jäägitult hävitanud ja hormonaalne tasakaal peale rasedusperioodi häiritud ning abi ei saa üheltki arstilt.Nüüdseks tahtmine ja igatsus juba üksinda elada ,rahus ,vaikuses.Kõik absoluutselt häirib enda ja teiste juures.
Olete kannatanud juba mitu aastat depressiooni all ja nüüdseks ka pettunud, et pole abi saanud. Hea, et te pole veel kogu lootust kaotanud ja nüüd meile kirjutanud. Kui mingil põhjusel pole senine ravi andnud tulemust, siis kindlasti ei tähenda see, et polegi võimalust enesetunde paranemisele. Lihtsalt te pole veel leidnud sobivat viisi.
Kahjuks on keeruline vaid kirja teel teile parimat lahendust pakkuda, seda enam, et olete juba mitmete arstide poole pöördunud ja vaid oma ala ekspert (arst, psühhiaater, pereterapeut vm spetsialist) saaks hinnata teie seisundit, senise ravi mõju ja selle pinnalt leida, mida oleks vaja muuta, et abi saaksite. Samuti võib olla nii, et vaid ravimite peale ei saagi loota, sest depressiivsusel, sh ka sünnitusjärgsel depressioonil, võib olla mitmeid erinevaid põhjuseid, nt lähedaste toetuse puudumine, kurnatus, suure vastutusega koormatus, pinged peresuhetes või lähedastega, hirm või mure toimetuleku pärast jne. Kindlasti on palju asjaolusid, mis võisid mõjutasid teie enesetunnet ka raseduse ajal ja suhtumist emaks saamisel. Samas ei pruugi ollagi ühest konkreetset seletust, miks teil praegu nii raske on. Võib ju olla, et mitme asjaolu kokkulangevus kujundab teie enesetunnet ja on mõjutanud sedavõrd pikaks veninud meeleolulanguse perioodi. Igal juhul oleks vajalik, et saaksite asjatundlikku nõu, mis arvestaks kõiki teid mõjutanud asjaolusid ja seetõttu jääks kirja teel abi pakkumine väga üldiseks. Kuigi praegu võib teile tunduda, et ainus lahendus on olla üksinda rahus, soovitan mitte praegu midagi otsustama ega ka jääda oma murega üksi jääda.
Teadmata, kuhu olete juba pöördunud, loodan, et teil on veel võimalusi abi saada mõnest järgnevast kohast: nt raseduskriisi nõustamine, mida pakutakse enamike suuremate sünnitusmajade juures, tasuta telefoninõustamine 8002008 või leida abi www.rasedus.ee kaudu.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.