Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: probleemid elukaaslasega

mustsõstar29
Külaline
Postitatud 31.12.2014 kell 20:09
Palusin elukaaslast et ta paneks võrkkriiuli tala külge . Temaks pani tala äärde palusin teda uuesti et paneks tala keskele mille peale tema millegipärast väga ärritus. Palusin elukaaslast et ta paneks lapse suuskadele rihmad. mille peale tema järjekordselt ärritus. Ma ei mõista mis miks elukaaslane ärritus minu peale ,kui teised temalt midagi paluvad siis ta ei ärritu.
Meelike Saarna
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 02.01.2015 kell 16:26
Olete mures oma elukaaslase kerge ärritatuse pärast.
Tunded kuuluvad inimese juurde, ja iga tunne räägib inimese olukorrast-vajadustest. Meie rahuloluga seotud tunded (nt rõõm, rahulikkus, tänutunne, uhkus) räägivad sellest, et hetkevajadused on kaetud, aga sellele, et midagi on puudu või üleliia, viitavad rahulolematusega seotud tunded (nt murelikkus, kurbus, pettumus, rahutus).
Ent kuna tunded on muutuvad-liikuvad - üks tunne asendub märkamatult teisega, tihti on tegu keeruka tundeseguga, mille hulgast põhitunnet on raske tuvastada, elu jooksul me õpime tundeid peitma ja alla suruma jne, jne, siis on tunnete teema keeruline. Paljudel inimestel on raskusi oma tunnete mõistmisega, ja seda raskem on neil tunnetest rääkida. Väga sagedasti juhtub, et inimene lihtsalt käitub oma tunde välja, selle kohta midagi ütlemata. Näiteks lüüakse uks pauguga kinni, selle asemel, et öelda: ma olen sinu peale väga pahane ja ma ei soovi sinuga praegu rääkida.
Teie kirjeldate mehe ärritatust, ja ka see on lihtsalt üks tunne, mis räägib midagi selle kohta, kuidas mees end tunneb. Ent kuna see on tema tunne, siis on teil raske mõistatada, mis mehega toimub. Kõige lihtsam (ja paljudes suhetes kahjuks keeruliseks osutuv) on olukorda uurida. Muidu ju ei saagi aru, kas meest häirib mingi suhteväline asi (tööl on probleemid, maailmas toimuv teeb muret, keegi just helistas ja rääkis halva uudise) või on asi teie suhtes. Kuna te olete märganud, et teiste palvete peale ta ei ärritu, siis see võib olla viide suhteprobleemile. Ent suhetes peaks saama asjad selgemaks rääkida, sest mõistatades ja eeldades võib n-ö mööda panna. Alati, kui on segadus, peaks küsima-uurima, et asi oleks kohe selge. Tihti on neis olukordades kasu sellest, kui kirjeldate seda, mida nägite ning lisate selle, mida tundsite. Nii saa teie elukaaslane paremini aru, kuidas tema käitumine mõjutab teid, ja tema omakorda saab selgitada, mis tunded ja mille pärast on temas valdavad sellist käitumisviisi valides. Saate ka esitada oma palve, mil moel mees ses olukorras võinuks käituda.
Kui selgub, et asi ongi mingis suuremas ja pikemalt kestvas rahulolematuses, mis on põhjustatud suhtes toimuvast, siis on oluline ka see pikemaks jutuks võtta, et koos arutleda, mis teeb kumbagi rahulolematuks ning mida saate mõlemad teha teisiti, et rahulolu oleks rohkem.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!