kuidas toimida mehega kes ei soovi asju selgeks omavahel rääkida vaid tahab rääkimise asemel minema jalutata? kuidas asjad omavahel selgeks rääkida sellise mehega?????
Olete püüdnud mehega olulisi asju selgeks rääkida, kuid senised katsed on ebaõnnestunud. „Minema jalutamine“ näib mehele olevat pääsemine keerulisest olukorrast. Ma ei ole kindel, kas teie kiri on ajendatud olukordadest, kus sooviksite rääkida ja te ei saa temaga jutule või tähendab see suhte lõpetamist selle asemel, et püüda suhet toimima saada. Või mõlemat?
Igaühel on elu jooksul kujunenud välja oma viis, kuidas konfliktolukorras käitub, mõned neist on automaatsed, osa neist ka teadvustamata. Sageli taanduvad need kaheks: võitlemine või põgenemine. Neil on omakorda veel palju erinevaid viise. Ilmselt püüate teie olukordi muuta nii, et võitlete ootuses asju lahendada, see võib tähendada ka näiteks survet, rünnakut, kriitikat. Mees aga väldib, eemaldub, ignoreerib või eitab probleeme, seeläbi reguleerib tema tekkinud pinget. Ei peagi lahterdama neid õigeteks ega valedeks, sest mõnes olukorras töötabki mõni paremini ja võib tunduda mõistlikuna. Kuid hea on teada ja märgata ning leida vastuavalt olukorrale kohaseim ja ka toimivam viis. Kolmas võimalus olekski kohaneda ja teha teadlik valik reageerimiseks nii, et saaksite sellise lahenduse, kus mõlemad tunnetavad, et tema vajadused on olulised ja arvestatud. See võiks olla eesmärk.
Igal inimesel on oma elu jooksul võimalus saada teadlikumaks, püüda mõnd seni mittetoimivat probleemi lahendusviisi analüüsida ja teha teadlikke valikuid asju teisiti lahendada. Samamoodi võite ka ise olukorda vaadata oma vaatenurgast. Kui see viis, mida olete püüdnud kasutada mehega rääkimiseks ei toimi, siis pole mõtet seda ikka ja jälle korrata, lootes, et seekord mees on muutunud ja ei põgene jutuajamiste eest. Pigem nii, et see, mis ei anna soovitud tulememust asendada mõne teisega.
Näiteks nii: kui teie mees on käitunud korduvalt pingelises olukorras nii, et läheb ära ja teie soovite seda vältida, siis teie võimalus oleks esmalt leida temapoolne vaatenurk ja mõista, mis temas toimub ning püüda seda sõnastada ja kindlasti hinnanguvabalt. Kui mees kogeb, et te temast aru saate ega mõista hukka, võimaldab tal taluda pinget ja luua valmisolekut olla probleemidega silmitsi. Teisi sõnu, vaja oleks teie aktsepteerimist, et mees tunneb end teiega probleeme arutades ebamugavalt ja on seni selle ebamugavusega toime tulemiseks seni kasutanud teema vältimist ja olukorrast lahkumist. Kui ta kogeb, et te teda selle eest ei kritiseeri ega halvusta, vaid soovite arvestada tema enesetundega. Kui see kõlab tema jaoks veenvalt ja ta usub, et tahate teda mõista, siis võib ta olla valmis ka teid ära kuulama, st siis on ta valmis koostööks suhete parandamise nimel. Lähtuge sellest, et pole mõtet arvustada seda, et seni on ta pigem lahkunud olukorrast, vaid teil on võimalus pakkuda talle uut kogemust, et saab ka teisiti.
Algatuseks võitegi alustada näiteks nii, et räägite, et olete püüdnud varem omal moel rääkida olulisi asju (kirjeldage, kuidas), kuid soovite aru saada, miks see ei õnnestu ja rohkem teda mõista ja proovide teisiti ja teile on tähtis, et ta tunneks end probleeme arutades paremini. Kui teil on oletus selle kohta, kuidas mees on end varem tundunud, siis väljendage seda ja julgustage teda ise rääkima, kuidas tema jaoks asjalood on, mida on varem tundunud jne. Kasutage aktiivse kuulamise oskust – see on peamine viis pakkuda turvalist ja avatud õhkkonda ilma milleta keerulised teemad jääkisid toppama ja probleemid lahendamata. See, mis teile oluline ära rääkida, väljendage mina kellest, st mõju teile, teie tunded, vajadused, häiritus, ootused jne, kuid ilma hinnanguta mehele, tema tunnetele ja käitumistele. Tehke kokkulepped selle kohta, kuidas edaspidi räägite probleemidest.
Niisiis, enne konkreetsete probleemide ja rääkimata jäänud teemade juurde minekut tuleks teie suhtele kasuks arutelu sellest, kuidas te seni olete asju arutanud, probleeme lahendanud, mida soovite nüüd teisiti teha, kuidas olete teineteise jaoks pingelisi olukordi mõistnud, kuidas võiksite teineteist toetada, et oleks turvalisem rääkida. See võib tähendada ühtlasi ka paljude seniste suhte probleemide lahendamist.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.