Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: emotsioonide ajendil halvasti öeldud.

naine
Külaline
Postitatud 22.12.2014 kell 20:57
Kurb tõde aga olen väga halvasti kohelnud oma lapse isa,kes tegelikult on alati igati hoolitsev ja tore.Oleme koos toredaid ettevõtmisi ja seda küll ainult lapse pärast aga ikkagi.Meil vanematel aga raske mõtetest ,öeldust aru saada ja arvame seda halvemat.Mees arvab ,et naine teda ei oota, ja võtab rahusteid just tema pärast aga tegelikult on hoopis haigus ,mis vajab sellist ravi.Kuidas inimene ei mõista ,et vaja kahekesi lihtsalt rääkida aga ta ei ole nõus,pigem kujutab ette ja ei tea,mida naine oma sõnadega üldse mõtles.Kuidas saada selgust sellises loos.Andeksandmine pidi olema jõulude ajal üks toredam asi ja laps ootab samuti isa koju.Väga kurb!Isegi lapse pärast ei saa kaks oma suhet korda.
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 24.12.2014 kell 00:25
Tunnete kahetsust, et olete lapse isa halvasti kohelnud ja sooviksite sellest rääkida ja saada andestust. Saan aru nii, et see vaevab teid, et te ei saa mehega sel teemal rääkida, sest ta ei saa teist õigesti aru. Ilmselt on teil varasemaid kogemusi, et teie püüate midagi selgitada, kuid tema saab aru omamoodi.
Samuti võib ju oletada, et mehel pole head kogemust avatult olulisest asjades rääkida. Vahel näib kergem suhtlemist või mõnd teemat hoopis vältida või siis juba ette end kaitsta. Kes teab, mis on selleni viinud, kuid uus hea kogemus võib seda ju ka muuta ning see on igati mõistlik suhtumine, et püüategi seda teha.
Niisiis teie võimalus on olla temaga siiras ja väljendada oma mõtteid ja tundeid nii avatult kui ise vajalikuks peate. Kõige selgem ja loomulik eneseväljendusviis on mina-sõnum (vt ka Suhtlemisoskuste KKK), mis ongi enesekohane, räägib vaid seda, kuidas teie jaoks asjad on, mitte seda, mis teine tegema ja arvama peaks. See sobib alati nii positiivseteks elamuste ja tunnustuse jagamiseks kui ka selleks, et väljendada oma ootusi, mõttemaailma ja vajadusi, aga vajadusel ka häiritust. Kõige parem mina-keele juures ongi minimaalne oht teist haavata, kuid rääkida siiski olulistest asjadest ja muuta suhe avatumaks ja sügavamaks, usalduslikumaks. Näiteks võite alustada sellest, et hindate kõrgel tema hoolivust, soovite et teie suhe oleks avatum, olete tänulik, et ta teie ja lapsega koos aega veedab jne, aga ka seda, et sooviksite teda paremini mõista.
Mina-sõnumit saate kasutada ka andeks palumisel. Näiteks väljendades seda, mis on see, mida konkreetselt kahetsete, kuidas aru olete saanud oma eksimusest ja teisele tekitatud kahjust. Andeks anda on teisel kindlam tunne, kui ta kuuleb, et mõistsite tema tundeid ja usub, et tulevikus püüate hoiduda sama kordumisest. Seda kõike saategi väljendada.
Kui aga olete kogenud, et mees võib saada omamoodi aru, ega mõista alati seda, mida öelda olete püüdnud, siis võiks abi olla sellest, et palute talle omakorda ümber sõnastada, kuidas ta teist aru sai (st palute, et ta teid aktiivselt kuulaks). Teie saate kinnitada seda või vajadusel midagi lisada või täpsustada kuni olete saanud kindlustunde, et ta teid mõistis. Samuti on hea, kui te ise meest tähelepanelikult kuulate, kui ta selgitab, mida mõtleb või tunneb, eriti siis, teemad on tundlikud, ebaselged, emotsionaalselt haavatavad. Siis ongi kõige olulisem, et kuulate ja peegeldate seni, kuni ta tunneb, et teie teda mõistsite.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!