Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: mida teha

ülimurelik
Külaline
Postitatud 01.12.2014 kell 15:44
Olen jõudnud elus väga keerulisse faasi, kust edasi minna ma ei oska.
Olen elukaaslasega koos olnud 11,5a. Meil on ka ühine tütar - 8a.
Juba mõnda aega olen täheldanud muutusi mehe käitumises (selle aasta kevadest hakkasin märkama) - ta on muutunud väga ükskõikseks kogu meie elu puudutava osas.
Nüüd hiljuti selgus, et minu juures on midagi, mis on teda juba viimased 5a häirinud ja see segab väga suures osas meid olemast omavahel ka intiimvahekorras.
Hetkel olen täiesti nõutu - ma ei tulnud kordagi selle peale, et midagi sellist võib meest häirida ja kohe nii suuresti, et nüüdsest on talle täiesti vastumeelt mind üldse puutudagi. Ma ei tahaks täpsustada, mis see täpselt on, kuna tegemist on väga isikliku asjaga, vabandust - aga mitte sellisega, mida ma endas parandada ei saaks, vaid pigem lihtsalt ma ei tulnud iial selle peale, et see teda häirida võiks. Mehe väitel on ta seda korduvalt mulle vihjanud, aga ma olevat alati selle peale vihastunud ja siis ta olevat asja sinnapaika jätnud.
Kuna minu enda peas on hetkel kõik segamini, siis tahakski kuulda nõu, et mida peaks/võiks sellises olukorras teha, et suhe päästa - minul on tunded mehe vastu alles, aga temal ilmselt mitte. Kas on üldse võimalusi neid enamtaastada või kui juba oled füüsiliselt mehele vastumeelt, siis seda ei paranda enam miski. Vägisi koos elada - näiteks lapse pärast ka ei ole ju mõtet. Lapsed kasvavad suureks varsti ja hakkavad oma elu elama ja siis lahku minna on veel karmim.
Tiina Teska
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 03.12.2014 kell 12:43
Teie 11,5 aastane suhe on kriisis. Tunnete vastakaid tundeid ja olete segaduses.

Paarisuhe on arenev ja muutuv nagu elus organism. Teie suhe ei ole enam kindlasti algusjärgus, kus hormoonid aktiivselt üksteise poole õhkamist toetavad. Mõnikord tahab paarisuhe n.ö. toitu ja teadmist, et sellega tegeletakse. Mõnikord on aga vaja leppida ja lasta asjadel lahtuda. Kui vaadata pikaajalisi kooselusid, siis mitte ükski neist ei ole püsinud seetõttu, et lahkhelisid, mittemõistmisi, suhte jahenemisi, inimlikul nõrkusel põhinevaid apsakaid jms. ei ole olnud. Koos püsitakse ikka seepärast, et mingil kombel on olnud tarkust ja soovi neid olukordi lahendada.

Olete praegu ehk eriti heitunud, sest kaaslane nimetas midagi, mis oli teile üllatav ja samas ehk ka natuke solvav, sest kommentaarid keha/ füüsise osas on väga tundlik teema. Me lubame endale ise oma keha kritiseerida, kuid negatiivsed hinnangud teistelt võivad meid lausa maatasa teha. Kuna praegu on teie emotsionaalne seisund üsna ebastabiilne, siis parim, mist e teha saate, on üritada maksku mis maksab rahuneda. Rahuneda on vaja just selleks, et saaksite hakata tekkinud olukorda osakesteks tegema, et siis neid osakesi omakorda lahata ja lahti arutada. Kui pilk niiviisi tegutsedes selgineb, siis võib olla tundub teile, et aastate jooksul on suhtes midagi hoopis baasilisemat logisema hakanud. Kui kaaslaste väärtushinnangud klapivad, kui arusaamad suhtest ja selle arengust on enam vähem kooskõlas, kui on tehtud põhilised kokkulepped, kuidas paarina ja perena toimitakse, siis pigem EI OLE tõenäoline, et üks füüsiline ebakõla muudaks suhte olemust.

Selleks, et te tunnete tohuvapohus saaksite natuke sihipärasemalt mõelda, lisan kirja lõppu nimekirja/ valiku võimalikest väärtustest, mida partnerid kooselu puhul hindavad ja väärtustavad. Väikese harjutusena võiksite valida sellest nimekirjast 5 just teile kõige olulisemat väärtust. Kindlasti on nimekirjas mitmeid, mis tunduvad õige ja heana, kuid valige just need 5, milleta oleksite te õnnetu, milliste osas te ei tahaks eriti järeleandmisi teha. Edasi võiksite mõelda, millised võiksid olla teie kaaslase valikud. Vaadake, kas need pigem kattuvad või pigem erinevad. Võib olla saate niiviisi mõtiskledes kätte niidiotsa, kuidas oma suhet parandada, kuidas sellega edasi minna või hoopis vastupidi, kuidas partneritena lahus olla, kuid toetavate ja hoolivate lapsevanematena toimida elu lõpuni.

Kindlasti julgustan teid kaasama ka elukaaslase sellesse arutellu. Temaga vesteldes toimub edasiminek aga siis, kui te mõlemad suudate jääda, kui mitte rahulikuks, siis vähemalt üksteise arvamusi ja hinnanguid austavaks. Kui teine pool tajub mingitki rünnakut, siis ei tule arutelust eriti midagi välja.
Võib olla oleks teile kasuks, kui neisse aruteludesse kaasaksite ka professionaali pereterapeudi näol. Kontakte leiate aadressilt: www.pereterapeudid.ee

Soovin teile hingerahu praegusel teekonnal!


Abielu, abivalmidus, armastus, ausus, austus, avatus, elurõõm, emotsionaalne lähedus, empaatia, ettevõtlikkus, finantsiline kindlustunne, materiaalsete kohustuste jagamine, füüsiline lähedus, haritus, harmoonia, heatahtlikkus, hoolitsus, humor, initsiatiivikus, iseseisvus, julgus, kannatlikkus, koduasjade planeerimine, kodutööde võrdne jaotamine, kokkulepetest kinnipidamine, komplimentide tegemine, koostöö, lai silmaring, lahkus, lastega tegelemine, lojaalsus lugupidamine, loodusearmastus, loomaarmastus, lähedus, meelespidamine, mõistmine, optimism, organiseeritus, perekesksus, puhtusearmastus, pühendumine suhtele, reisimine, romantika, seksuaalne sobivus, siirus, soov saada lapsi, sisemine motivatsioon ja valmisolek tegeleda lastega, spontaansus, sportlikkus, stiilitaju, sõltuvusest vaba, tasakaal, toetus, tervislikud eluviisid, tunnustamine, turvalisus, truudus, tähelepanelikkus, tähtpäevade meelespidamine, usaldus, ühised hobid, ühised sõbrad, vabadus, vastutustunne, viisakus, ühtehoidvus, ühised eesmärgid, üksteisega arvestamine, üllatused.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!