Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: ei mõista

Diana
Külaline
Postitatud 29.10.2014 kell 07:02
Tere!
Ma ei mõista mehe käitumist.Nimelt oli temal eluliselt tähtsaid plaane ,mille elluviimiseks oleks tal tarvis läinud minu ,kui käendaja abi.Selle otsusega ei nõustunud ja tema viha ,mis minu vastu tekkis on hullumeelne.Hakkas käituma väga iseäralikult.Muutus lohakaks räpakaks ja lapsega vestles minu kuuldes väga käskivalt,karjudes.Pärisin lapselt ,et kas ta temaga üksi olles samuti käitub .Vastuseks sain ,et "ei ,ta on tore ja tegeleb minuga".On see vaimne vägivald siis naise ehk lapse ema vastu suunatud või teine naine mängus ,mis minu olemasolu puhul takistuseks temaga koosolemisel.Ei tea selle inimese hingeelust midagi ja ei räägi millestki,ei nõustu pereteraapiaga kuna meil ei olevat perekonda.Mis tunne võiks lapse hinges olla ,kui selline elu kestma jääb? Ise saan juba AD-sid ja ehk vajab laps samuti psühholoogilist abi? Palun Teiepoolset nõuannet.
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 30.10.2014 kell 11:20
Tõsine konflikt ja suhete muutumine teie paarisuhtes sai alguse olukorrast, mil keeldusite olemast käendaja mehe laenule.
Laenule käenduse andmine on suur vastutus, kindlasti olid teil omad ja selged põhjused-põhjendused, miks sellest loobusite.
Miks teie mees seda ei aktsepteeri, tuleb ikkagi tema endaga selgeks rääkida. Loomulikult võis ta tunda, et te ei usalda teda piisavalt, et käendajaks olla- mis võis esile tuua kibestumise ja teie poolt kirjeldatud ebakohase käitumise. Mis aga ei õigusta toimuvat, eriti kui kannatab kogu pere.
Teil tuleks võimaluse korral oma abikaasaga ikkagi rahulikult, südamest-südamesse rääkida. Leidke selleks võimalus- vajadusel kokku leppida, et vestlus toimub kodust väljas (kohvik, restoran) ning leida osapooltele sobiv aeg.
Alustuseks mõelge enne hästi läbi, mida tahate talle öelda- alustage hinnanguvabast käitumise kirjeldusest, nimetage käegakatsutav kahju, mis sellest saate (on see aeg, energia, raha, tervis, negatiivne emotsioon vm) ning mida seoses sellega tunnete.
Kui räägite sellisel viisil, kasutades minasõnumeid (minasõnum räägib minust, mitte teisest ja seega me ei süüdista teist inimest), on suurem võimalus saada teine osapool ennast kuulama, koostööd tegema- ja mitte kohe rünnakule asuma.
Loomulikult tekitab ka minasõnum teises tugevaid tundeid, seega tuleb valmis olla, et mingisugune vastupanu sealt tuleb (eitamine, rünnak, solvumine, jne), seega tuleb teil kehtestamiselt ümber lülituda kuulamisele. Aktiivne kuulamine tähendab, et sõnastate ümber teise inimese poolt öeldu, või tema sõnumi tagant paistva tugeva emotsiooni. Ise sealjuures midagi lisamata, oletusi tegemata. Niiviisi jahutate teise emotsioonid maha ning ta on valmis taas teid kuulama- saate end uuesti kehtestada.
Aktiivse kuulamise ja kehtestavate minasõnumite kohta saate lähemalt lugeda: http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/
Kuulake teineteist kordamööda, ilma kohe sekkumata, end õigustamata või teist süüdistamata. Proovige peale mehe poolt öeldut talle kuuldud sõnumi sisu tagasi peegeldada. See aitab teil ja temal mõista, kas saite tema poolt öeldust aru või tuleb tal end veelkord, seekord selgemalt väljendada.
Kui olete saanud avatult ja turvaliselt (see on väga oluline!) oma mõtteid ja tundeid jagada ning teie mees mõistab oma käitumise kahjulikku mõju teile, teie paarisuhtele ning teie ühisele lapsele, on lootust muutusteks.
Kui teie mees ütleb, et pereteraapiasse pole mõtet minna, kuna polegi nagu peret... siis viitab see ta tugevale pettumustundele. Samas vajate paarina abi ning võitegi minna paariteraapiasse. See võib olla ka mehele vastuvõetavam. Paari- ja pereterapeutide infot leiate: www.pereterapeudid.ee
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!