Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: Kuidas aru saada, et mees on kontrollifriik psühhopaat

Laura
Külaline
Postitatud 28.10.2014 kell 22:57
Kohtusin toreda mehega, kes käitus minuga nagu oleksin ingel, printsess, eluarmastus - tõi lilli, helistas-kirjutas iga päev ja nii edasi. Seda siis esimesed kolm nädalat. Mis edasi juhtus, on väga segadusse ajav. Käitumine on muutunud külmaks (mitte küll ebasõbralikuks ega muus mõttes negatiivseks) ja kaugeks. Sõnumites ei ole enam ühtegi jälge tunnetest. Need paar korda, mis oleme siiski mingil asjadest arutamise põhjusel kokku saanud, üritab ta mind veenda, et ta muutub paremaks, et tal on probleemid meiega, kuna elan ikka veel oma eksiga koos ja raske lahkukolimine veel ees. Kui vihjan, et olen valmis meie asja siis ära lõpetama, siis ta ütleb, et ei, ta ei soovi seda, et ta muudab ennast. Üldiselt üritab ennast kursis hoida, et millega ma tegelen - eriti nädalavahetuseti - aga ühiseid plaane välja ei paku.

Kuna tema käitumine tekitab minus palju ebakindlust ja rahutust (no kohtumistel suudab mind teda usaldama ja lootma panna ja tegelikult kuidagi hoiab eemale ja säilitab vaid vajaliku kontakti, et ma ära ei kaoks), siis ma hakkan mõtlema, et kas ta mängib minuga mingil imelikul psühhopaadi kombel? Et kui asi oleks tõesti selles, et ta tunneb, et ei saa olla minuga, kui elan veel kellegi teisega, siis ma ju ikkagi tunneks ennast selles mõttes hästi ja stabiilselt, et usaldaksin teda ja tunneks, et kõik on tema poolt ikkagi ok tunnete mõttes, et asi lihtsalt minu olukorras? Ma tean, et te ei saa öelda, et mida tema täpselt mõtleb, sest kes seda teab, aga ehk saate soovitada, mida mina oma olukorras tegema peaks, milline oleks õige käitumisviis? See trall on nüüd kestnud kokku juba 6 nädalat, esimesel kolmel siis suur tunnete väjendamine (kuigi ta teadis ka siis, et elan eksiga) ja viimasel 3-l suur lubaduste andmine, kuidas asjad lähevad paremaks, aga et ta tunneb barjääri mu eksi tõttu. Kas see on normaalne käitumine? Ma pean ju natuke seda ikka arvesse võtma, et tõepoolest ma olude sunnil elan veel eksiga ja see ei ole päris tavapärane olukord, aga ei tahaks lasta enda peal ka kuidagi mingeid mõttemänge mängida.
Laura
Külaline
Postitatud 28.10.2014 kell 22:58
meie asja lõpetamise all mõtlen siis tema ja minu asja, mitte minu eksi teemat, kuna see on niikuinii lõpetamisel
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 30.10.2014 kell 10:24
Tunnete end väga segaduses olevat, kuna ei mõista hiljuti kohtutud mehe tegelikke tundeid, mõtteid, soove ja plaane. Kahtlustate teda, ning kardate, et tegu võib olla ohtliku inimesega.
On mõistlik võtta uut suhet ettevaatlikult. Esiteks seetõttu, et väga paljud naised ja mehed, kelle paarisuhe on lõppenud, kiirustavad kohe uude suhtesse. Seda tehakse alateadliku sooviga tõestada iseendale- olen väärtuslik (mees/naine), olen endiselt ihaldusväärne jne. Kui ei võeta nö. aega maha - et analüüsida ja õppida luhtunud suhtest ning iseendast, ja sukeldutakse kiiresti uude suhtesse, on pigem reegel, et ka seal käivituvad samad suhtemustrid, tulevad samad probleemid... saate aru, mida ma silmas pean?
Teiseks- saan aru, et olete kursis meedias viimastel aegadel avatult teemaks võetud naistevastase vägivalla teemat meie ühiskonnas, kus on kirjeldatud ka kontrolliva ja vägivalda kasutava mehe profiili. Algul ääretult meeldiv, edaspidi kõike kontrolliv, kahtlustav ja ka vägivaldne käitumine- sellistest inimestest tasub tõesti suure kaarega mööda käia.
Muidugi te ei tea, kas see inimene on selline, või on tal lihtsalt otsustanud iseenda tunnete säästmiseks teiega suhtesse mitte kiirustada- kuna elate alles oma eksmehega koos.
Loomulikult on teil õigus oma vajaduste eest seista ja selleks saate mehele oma murest rääkida.
Alustuseks mõelge hästi läbi, mida tahate talle öelda- alustage hinnanguvabast käitumise kirjeldusest, nimetage käegakatsutav kahju, mis sellest saate (on see aeg, energia, raha, tervis, neg. emotsioon vm) ning mida seoses sellega tunnete.
Kui räägite sellisel viisil, kasutades minasõnumeid (minasõnum räägib minust, mitte teisest ja seega me ei süüdista teist inimest), on suurem võimalus saada teine osapool ennast kuulama, koostööd tegema- ja mitte kohe rünnakule asuma, või põgenema olukorrast.
Loomulikult tekitab ka minasõnum teises tugevaid tundeid, seega tuleb valmis olla, et mingisugune vastupanu sealt tuleb (eitamine, rünnak, solvumine, jne), seega tuleb teil kehtestamiselt ümber lülituda kuulamisele. Aktiivne kuulamine tähendab, et sõnastate ümber teise inimese poolt öeldu, või tema sõnumi tagant paistva tugeva emotsiooni. Ise sealjuures midagi lisamata, oletusi tegemata. Niiviisi jahutate teise emotsioonid maha ning ta on valmis taas teid kuulama- saate end uuesti kehtestada.
Aktiivse kuulamise ja kehtestavate minasõnumite kohta saate lähemalt lugeda: http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/
Kui olete saanud avatult ja turvaliselt (see on väga oluline!) oma mõtteid ja tundeid jagada ning mees mõistab oma käitumise mõju teile, ning teie olete mõistnud praeguse olukorra (kus teie elate oma eksiga koos) mõju mehele,- suureneb võimalus teienteisemõistmiseks ja üheskoos ka lahenduste leidmiseks.
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!