Olen oma abikaasaga kokku koos elanud 5 aastat.2 aastat kooselu 3 aastat abielu.Saanud kaks imetoredat last jne.
Suhtes tekisid probleemid kohe alguses...Abikaasa ei suuda probleeme lahendada vaid vastab homme ja homme ja homme. Olen ise olnud meeletu kontrollifriik ja loomulikulton abikaasa olnud 5 aastat ka järjest lastega kodune. Vahepeal tegime vahetust et ta sai natuke tööl käia ja mina olin lastega kodune.
Kontrollifriik selles suhtes et kõik arved ise maksnud jne. Pere rahakott nagu minu käes või nii...
Abikaasa rääkis kõikide teistega rohkem ja paremini kui minuga...Siis hakasin kontrollima et miks tal telefoni arve nii suur jne. kellega facebookis suhtleb ,sest minuga ta ei taha nagu yldse suhelda.
Tänaseks päevaks on nii et abikaasa läks lastekaitse juurde ja esitas süüdistuse mulle et tutistan lapsi,karjun nende peale ja ähvardavat rihmaga... ning tema on vaimse vägivalla ohver.
Hetkel siis elabki abikaasa kuskil turvakodus koos lastega ja mina yksinda.....Lapsi näidatakse nädalavahetusel päevasel ajal.
Soovin siit nõu,mida teha oleks kõige parem...loomulikult sooviksin pikemalt rääkimiseks pöörduda ka abielu nõustaja juurde.
Tõdete, et olete olnud oma loomult kontrollija, seda omadust on toetanud ka teie pereelu, kus naine ongi olnud kahe väikese lapsega kodus ning teie olete olnud pere ülalpidaja.
Kindlasti ei olnud teile kerge siia perefoorumisse oma murest kirjutada, see viitab teie soovile muuta olukorda.
Paraku on ajaga tekkinud teie paarisuhtesse lahendamatud ebakõlad, mis on viinud olukorrani, kus teie abikaasa ja lapsed on sunnitud elama turvakodus.
Soovite nõu, mida edasi teha ning nimetate, et olete valmis endaga tööd tegema- paari-või perenõustajaga kohtuma.
Võimalik, et teil ei ole kerge lugeda järgnevat, kuid olukord on selline,- mis iganes põhjused teie ebakohase käitumise taga on (näiteks: lapsepõlves kogetud vanematepoolne väärkohtlemine, kodust saadud ebakohased väärtushinnangud, madal enesehinnang- mida kompenseeritakse kontrollisooviga)- ei õigusta see toimunud käitumist. Vägivald, ükskõik millises vormis see ka esineb, ei ole aktsepteeritav.
Teie naine ütleb, et ta on kannatanud vaimse väärkohtlemise/vägivalla all. Vaimne vägivald võib eksisteerida väga erinevates vormides nagu verbaalne, psühholoogiline, majanduslik ja sotsiaalne. Uuringud näitavad, et vägivallatsejad rakendavad oma ohvri suhtes erinevaid tehnikaid alates psühholoogilisest survest ja jõhkrast sõimust kuni majanduslike piirangute seadmise ja sotsiaalse isolatsioonini. Vaimne vägivald on tihti varjatud- nagu igasugused perevägivalla vormid, toimub ka vaimne vägivald koduseinte vahel ja sellest ei pruugi keegi pele antud pere liikmete keegi teadagi. Kodus vägivallatsev mees võib väljaspool olla ennast kontrolliv ja toimetulev- vägivaldus vallandubki vaid oma pereliikmete peal (naine, lapsed). Vaimse vägivalla abil halvatakse ohvri mõtlemis- mõistmis- ja teovõime. Eesmärgiks/tagajärgedeks on ohvri enesetunde, eneseusu, vastupanuvõime purustamine ja isiksuse hävitamine.
Oma kirjas toote välja, et abikaasa süüdistab teid laste füüsilises karistamises, seega lastevastases vägivallas. Ka see on lubamatu käitumine, mis omab väga palju kahjulikkku mõju laste psüühikale, nende vaimsele tervisele.
Teadke, et laps jäljendab ja matkib oma vanemaid, ning tema alateadvusesse jääb muster- täiskasvanu võib lüüa, kui talle ei meeldi, mismoodi ma käitun, milline ma olen. Karistamine kahjustab lapse ja vanema vahelist usaldussuhet ja kontakti ning annab moonutatud sõnumi, et agressiivselt käitumine on aktsepteeritav (kui konflikti lahendamise viis). Lisaks õõnestab lapse eneseusaldust ja kahjustab minapilti.
Kuidas edasi?
Hetkel on teie ja abikaasa nõustamisvajadused täiesti erinevad. Mõlemad teist vajavad hetkel individuaalset, spetsiifilist tuge. Naine/ohver vajab abi ohvrirollist väljumiseks.
Teie vajate abi, et oma ebakohasest/teisi kahjustavast/vägivaldsest käitumisest aru saada ja seda lõpetada.
Endale sobiva terapeudi leidmiseks (kas eelistate mees- või naissoost terapeuti, mis linnas jne.) vaadake paari- ja pereterapeutide kodulehte: www.pereteraapia.ee
Olge valmis, et teraapiaprotsess võib kujuneda pikaajaliseks.
Paari- ja pereteraapia võib kõne alla tulla hiljem, kui vägivalda, sellega ähvardamist ja kontrollivat käitumist enam ei esine (ja kui teie naine endiselt soovib kooselu jätkata).
1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.