Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: Suhtlus naabritega tekitab suhtes probleeme

Elisabeth
Külaline
Postitatud 19.08.2014 kell 22:29
Tere. Mure on selline. Kolisime peaaegu kaks aastat tagasi uude kohta. Siin sain tuttavaks naabritega kes käisid minuga koos samas beebikoolis, suhtlesime algul beebikooli tasandil, hiljem rohkem ja kuni saime võib olla et headeks tuttavateks, hiljem kolis meie püstakusse lastega pere, hakkasime ka temaga suhtlema, uus perekond kutsus mind ja mu meest sünnipäevale sai istutud ja kõik oli ilus ja tore, mees suhtles nendega meeleldi ning ka mina. Nüüd aga siis kui olin sünnitanud teise lapse kasteti kodus titevarbaid samal ajal kui mina haiglas olin. ( mees koos naabritega ). Ning miskipärast peale seda on mees selle vastu et ma nendega suhtlen, kuidas on võimalik mitte suhelda kui nemad käivad tihti välja pesu kuivamas panemas jne ning minagi käin tihti väljas juba koera tõttu. Kui inimene helistab ja räägib, kurdab muret ja peab mind parimaks sõbraks keda ta kardab et taolist enam ei leia. Nüüd osteti kook, toodi meie poole et joome kohvi ja sööme kooki, istumine venis järgmise päeva peale sest kõigil tuli midagi vahele ja nagu ikka lapsed ka meiega, kuid mees oli algul tõrges kõrval tegi nägusid naiste juttude peale ning siis läks juba teise tuppa, oli seal pool tunnikest kui nägin et läks välja, arvasin et suitsu tegema kuid hoopis sõitis autoga ära. Muide istume ajal näitas mulle lahutuse blanketti arvutist ning ütles et kõigest 27 eurot maksab. Saatsin sõnumi et ta mu peale väga vihane poleks, sest ma lubasin mehele et vähendan suhtlust naabritega mida ma ka tegin kuid kui inimene tuleb koogiga ukse taha ega ma teda ju pikalt saa saata eriti kui inimene on abistanud ja lastele asju ostnud. See peale tuli sõnum Käi perse. Ma ei oska enam midagi teha, kui ütlen naabritele et vabandage ma ei aa teiega suhelda kuna mu mees on selle vastu siis ma teen jällegi mehele karuteene. Mida teha? Kuidas peaksin selles olukorras käituma ?
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 20.08.2014 kell 08:08
Olete sattunud väga ebamugavasse olukorda, kuna ise soovite meeleldi suhelda oma naabritega, teil on sarnases vanuses lapsed ja sobite inimlikul tasandil hästi. Teie mehel on tekkkinud mingil teile veel teadmata põhjusel nende suhtes aga vastumeelsus ning ta nõuab, et lõpetaksite /vähendaksite naabritega suhtlust.
Teile on see vastuvõetamatu, teisalt ei soovi te ka mehele vastu töötada.
Samas olete segaduses mehe reaktsioonidest,- lahutusega ähvardamine ja roppuste ütlemine viitavad, et teie mehel on mingi probleem.
Kuna olukord on teile arusaamatu, tuleb teil ikkagi teineteisega avatult ja süüdistamata rääkida. Teie soovite saada enam infot mehe muutunud suhtumise osas ning tahate teda mõista.
Proovige leida vestluseks sobiv aeg ja koht,- vahel tuleb kasuks, kui seda tehakse kodust väljaspool, näiteks kahekesi olles kohvikus või õhtusöögil, ühisel jalutuskäigul jne.
Alustuseks mõelge enne hästi läbi, mida tahate talle öelda- alustage hinnanguvabast käitumise kirjeldusest, nimetage käegakatsutav kahju, mis sellest saate (on see aeg, energia, raha, tervis, negatiivne emotsioon vm) ning mida seoses sellega tunnete.
Kui räägite sellisel viisil, kasutades minasõnumeid (minasõnum räägib minust, mitte teisest ja seega me ei süüdista teist inimest), on suurem võimalus saada teine osapool ennast kuulama, koostööd tegema- ja mitte kohe rünnakule asuma.
Loomulikult tekitab ka minasõnum teises tugevaid tundeid, seega tuleb valmis olla, et mingisugune vastupanu sealt tuleb (eitamine, rünnak, solvumine, jne), seega tuleb teil kehtestamiselt ümber lülituda kuulamisele. Aktiivne kuulamine tähendab, et sõnastate ümber teise inimese poolt öeldu, või tema sõnumi tagant paistva tugeva emotsiooni. Ise sealjuures midagi lisamata, oletusi tegemata. Niiviisi jahutate teise emotsioonid maha ning ta on valmis taas teid kuulama- saate end uuesti kehtestada.
Aktiivse kuulamise ja kehtestavate minasõnumite kohta saate lähemalt lugeda: http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/
Kuulake teineteist kordamööda, ilma kohe sekkumata, end õigustamata või teist süüdistamata. Proovige peale mehe poolt öeldut talle kuuldud sõnumi sisu tagasi peegeldada. See aitab teil ja temal mõista, kas saite tema poolt öeldust aru või tuleb tal end veelkord, seekord selgemalt väljendada.
Kui olete saanud avatult ja turvaliselt (see on väga oluline!) oma mõtteid ja tundeid jagada ning teie mees mõistab oma käitumise kahjulikku mõju teile ja teie paarisuhtele, on lootust muutusteks.
Loodetavasti leiate viisi, kuidas taastuks kodurahu, ilma et teie peaksite loobuma naabritega suhtlemisest ja ka teie mees tunneks end taas hästi.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!