mu mees on üldiselt väga armukade inimene. ma olen sellega arvestanud ja olen harjunud meie elukorraldusega. vahel muidugi teeb mind kurvaks see, et ma tunnen, et ta on isegi armukade minu ja meie laste peale. minul on eelmisest abielust kaks last ja koos oleme saanud juurde ühe lapse. vanasti, kui ta vihastas, siis ta üldiselt tegi endale haiget. muidugi sõnad, mis minu pihta käisid olid ikkagi väga mahlakad. oleme koos olnud viis aastat. nüüd, kui meie abiellumisest on saanud kolm kuud, on ta selle aja jooksul vihahoos mind tõuganud ja virutanud mulle lapse pusaga. mahlakaid sõnu loobib ta mulle endiselt. ja seda kõike laste ees. ja lisaks on juurde tulnud ka see, et ta lastele ütleb, et ma olen loll jne, kui meil tüli parasjagu pooleli. mõni aasta tagasi me käisime nõustaja juures. kuid mingil hetkel jäi see katki. minu küsimus ja mure ongi see, et kas see kõik võib muutuda? ja milleks siis ta võib muutuda? kas üks hetk ta leiab midagi kõvemat, millega mulle virutada või siis ta hakkab aru saama, et laste ees ei saa nii käituda? ma ei tea, kuidas edasi olla ja see kõik teeb mulle väga suurt hingevalu.
Olete olnud viis aastat paarisuhtes armukadeda ning kergesti vihastuva mehega, kes teie osas on kasutanud senini ärritudes verbaalset vägivalda. Nüüd, kui olete ametlikult abielus, on mehe käitumisse lisandunud koheselt lisaks sõnalisele vägivallale ka füüsiline väärkohtlemine.
Olete mures, - ja täiesti õigustatult.
Esimese ohumärgina teie kirjas selgub, et mees on olnud armukade suhte algusest peale, ning seda nii teie, kui teie laste vastu. On teada, et armukadedus on omane inimestele, kes on ise ebakindlad ning nende soov on partner endale allutada, endast sõltuma panna- vaid siis tunnevad nad end paremini. Mehe alandav käitumine teie vastu viitab just taolistele probleemidele,- teist alandades tuntakse end parema, tähtsamana. Lisaks toob taoline ebakohane käitumine probleeme kogu te perele, kuna kahjustab peresisest turvatunnet ja kodust õhkkonda, mis mõjutab laste vaimset tervist negatiivselt. Haiglast armukadedust võib parandada vaid pika individuaalse teraapia abil. Ja seda saab teha vaid mees ise, ning siis - kui mõistab, et temal on probleem.
Teine ohumärk- füüsiline väärkohtlemine. Mehe käitumine muutus peale abiellumist kolme kuu eest koheselt veelgi agressiivsemaks. See võib olla kahjuks tavapärane, kuna abikaasa tunneb end peale abiellumist kindlamana (olite ju nõus end temaga ametlikult siduma peale mitut aastat mehepoolset väärkohtlemist) ja lubab veelgi enam välja paista oma tõelisel olemusel.
Kahjuks ei saa lubada teile mingit positiivset prognoosi, kui tulla teie küsimuse juurde- et kas mees võib muutuda.
Kirjutate, et nõustaja juures käimine jäi teil katki ning ei muutnud midagi.
Kahjuks see ei saanudki töötada, sest osapoolte nõustamisvajadused on olnud täiesti erinevad. Mõlemad teist vajavad individuaalset, spetsiifilist tuge. Naine/ohver vajab abi ohvrirollist väljumiseks, vägivallatseja vajab abi, et oma vägivaldsest käitumisest aru saada ja seda lõpetada. Ühisele teraapiale (paari- ja pereteraapiale) ei ole põhjendust, kui mees ei ole motiveeritud ega soovi kõigepealt ise endale abi otsida. Paari- ja pereteraapia võib kõne alla tulla hiljem, kui vägivalda, sellega ähvardamist ja kontrollivat käitumist enam ei esine (ja kui naine endiselt soovib mehega kooselu jätkata).
Soovitan lugeda vägivalla kohta lähemalt Tartu Naiste Tugikeskuse kodulehelt:http://www.naistetugi.ee/index.phpoption=com_content&view=article&id=46&Itemid=53
Lisaks saate helistada ööpäevaringselt tasuta üleriigilisele tugitelefonile lühinumbril 1492, milline on loodud just erinevat vägivalda kogenud naistele, kes tunnevad, et tahavad oma probleemist rääkida.
Naiste tugitelefoni töötajad pakuvad emotsionaalset tuge; jagavad informatsiooni abi saamise võimaluste kohta üle Eesti; annavad vägivallaohvritele asjaajamisjuhiseid suhtlemisel riigi, kohaliku omavalitsuse ning teiste vajalikke teenuseid osutavate asutustega; annavad nõu asjassepuutuva seadusandluse kohta- kindlasti saate oma murele võimalikke lahendusvariante.
Mõelge iseenda ja oma kolme lapse heaolule, kindlasti ei saa teie edaspidi tehtavad valikud ja otsused kerged olema, kuid uskuge- teie pere vaimne ja füüsiline tervis vajab kaitset- ja kohe!
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.