Minu abikaasal on tugevad nartsissistlikud käitumisjooned. Olen harjunud tema pideva eneseimetluse ja kiitlemisega. Kuid selle juures on aina süvenev empaatiavõime alanemine. Tal nagu oleks mingi müür ümber, kus tõelisi tundeid nagu välja ei tulekski. Tema emotsioonid (mida ei ole vähe) tunduvad ebasiirad, kuna tema käitumine ja välja öeldu väga tihti ei kattu.
Tõsiseks mureks on ka see, et ta ei suuda anda oma käitumisele hinnangut, tunnistada oma eksimust ning tema arvates on ebaõnnestumise või probleemide põhjus alati temast väljaspool.
Ma olen terve viimase aasta päev päevalt enam tundnud, et ma ei taha enam temaga koos olla. Ma ei taha enam tunda, et kõikides hädades ja ebaõnnestumistes olen süüdi mina või keegi teine. Ma ei suuda enam seda kiitlemist ja rumalat eneseimetlust taluda. Ma tahaks rääkida temaga siiralt juttu, saada tagasisidet oma mõtetele. Paraku on vestlus temaga üsna ühepoolne - st kui vestlus on teda köitval teemal, siis on see elav ja emotsionaalne. Kui aga teda mitte nii väga köitval teemal, siis on ta eemalolev ja mõttes mujal. Ma ei taha temaga koos olles olla nagu ema 2-3 aastasele lapsele - ehk valmis kiitma igat viimset pisiasja ja otsima õigustust halvale käitumisele (n ta oli väsinud, haige vms). Oeh, see jutt võiks minna väga pikaks... Lihtne oleks lahku minna, aga meil on 3 last ja ühine ettevõte. Seega lahkuminek ei tule kõne alla. Prooviks ikka enne asju paremaks saada. Paraku vajame selleks kõrvalist abi.
Me oleme minu inistiatiivil rääkinud üsna mitmel korral ka perenõustaja otsimisest, aga seni on see vaid jutuks jäänud.
Mida soovitaksite antud olukorras? Kas Tartus oleks keegi, kes võiks meile nõu anda? Kas natrtsissism oleks mingite võtetega leevendatav või on see paratamatu iseloomujoon, millega pean leppima. Kas on üldse võimalik, et ta saaks aru oma käitumisprobleemidest ja oleks võimaline muutuma? Kas empaatiavõimet täiskasvanud inimesel üldse on võimalk arendada? Oskate äkki aidata, nõu anda?
Issver! Nagu minu pere ja minu mees, ainult et meil on 2 last. Kõige hullem, et esinetakse ideaalsena kõigile teistele. Seltskonnas panen tihti oma kõrvad nö lukku, kui kiidetakse end ja oma tegemisi. Meil on veel lisaks sõbrannad mehel, kes tema eneseimetlust veel takka õhutavad, sest kiidavad ja on alati kuuldel uutest 'õnnestumistest'. Ainult perest kaugeneb päev-päevalt ja ühist aega peale firma ei jäägi, sest kodus teda praktiliselt ei ole ja lastega ei tegele.
Paarisuhte võib muutuda tühjaks ja väsitavaks, kui emotsionaalne kontakt ja avatus väheneb või puudub üldse. Saan aru, et teid seovad abikaasaga ühise ettevõtte ja lastega seotud kohustused, kuid tajute, et emotsionaalsete vajaduste rahuldamine on muutunud ühepoolseks. Paistab, et olete väga teadlik oma abikaasa eripärast ja vajadustest ning oskate temaga arvestada, kuid hakkate väsima ning vajate, et ka teie erinevad vajadused oleksid rahuldatud. Iga inimene vajab, et keegi teda empaatiliselt kuulaks ja olulistele asjadele kaasa elaks. Kirjast jääb mulje, et vanemlikul tasandil teie suhe toimib, kuid paarisuhte oleksite tegelikult valmis lõpetama, kuna teil ei ole usku, et teie mees ka teie jaoks suudaks kohal olla ja teid emotsionaalselt toetada.
Kui inimesel ei ole empaatia võime hästi või üldse arenenud, siis on see kindlasti väljakutse paarisuhtele ja lähedastele. Kindlasti võib öelda, et see ei ole kergesti muudetav, mõningatel juhtudel on see siiski vähemalt teatud määral võimalik. Kindlasti soovitan pöörduda pereterapeudi poole. Probleemi tajute hetkel ju teie, seega on teil põhjust abi otsida. Kui teie mees on nõus teiega pereterapeudi juurde minema, siis võib olla lootust, et muutused võivad toimuda. Isegi kui empaatia võime ei parane, siis on võimalik muuta teie vahelist suhtemustrit selliseks, mis oleks ka teie jaoks rahuldustpakkuvam. Teie mees ei pruugi tajuda probleemi, kuid ta võib tahta teid aidata ning midagi muuta abielu jätkumise nimel.
Tartus soovitan konsulteerida näiteks kliinilise psühholoogi ja pereterapeudi Kiira Järvega. Eesti Pereteraapia Ühingu kodulehel on ka kõikide teiste Eestis töötavate pereterapeutide kontaktid kirjas www.pereterapeudid.ee.