Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: elaks kui kahe eraldi inimesega

ninnu
Külaline
Postitatud 11.11.2012 kell 11:52
Mure siis selline. Oleme mehega koos elanud juba 14 aastat. ja meil on mitu last. Noorim pole veel 2 aastane. Umbes 3 aastat tagasi hakkasin tajuma et mu mees ei mäleta mida lubas või arvas mingist asjast veel mõni nädal tagasi isegi mõni tund tagasi. Kõige veidram see, et vahel kui möödas mõni tund ,sellest, et ta väidab." pole kunagi lubanud " - teatab muidugi lubasin ja ei mäleta midagi meie vahepeal toimunud vestlusest. Kui olen tema veidrast käitumisest rääkida üritanud teatab ,et ma pidavat seda endale ettekujutama.
probleem on paraku süvenev. Oletades et ma ei kujuta seda endale ette siis mis võiks mehe sellist käitumist põhjustada? Mida ettevõtta - sellises seisus (olgu selles siis süüdi kes tahes) pole kodurahu taastamine minu võimuses.
Auli Kõnnussaar
Psühholoog, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 13.11.2012 kell 22:59
Saan aru, et pärast pikka kooselu ja enne viimase lapse sündi hakkasite märkama mehe käitumises muutust. Teie kirjeldusest jääb mulje, et mehe mälu veab alt just lubadustega seoses (?). Kuna „mitte mäletamise“ muster süveneb, siis tahaksite midagi sellega ette võtta. Nagu kirjast võib välja lugeda, siis mõjutab lubaduste unustamine teie kodurahu ja suhteid oluliselt.

Kui te kahtlustate, et tegu võib olla tõelise somaatilise mäluprobleemiga ja mees ise keeldub sellega tegelemast, siis on teil võimalus konsulteerida mõne psühhiaatriga. Psühhiaatrile saate kirjeldada olukordi ja ta oskab ehk pakkuda, kas tegemist võiks olla somaatilise probleemiga või on tegu nö valikulise mäluga (suhteprobleemid, stress jne).

Kui mäluprobleemid esinevad ainult lubaduste andmisega seoses, siis võib ühe võimalusena kaaluda, et see sümptom on seotud teie suhtemustriga. Kuidas toimuvad läbirääkimised, kokkulepete sõlmimised, lubaduste andmised jne? Milline on teie suhtes emotsionaalne turvalisus? Kas kõigi mõtted, vajadused on aktsepteeritud? Kas suhte piisavalt avatud? On loomulik, et pikas suhtes hakatakse näiteks kodurahu säilitamise eesmärgil teatud teemasid vältima, kuid oma vajaduste ja mõtete mitte väljendamine hakkab siiski pinget tekitama ning pinge hakkab leidma erinevaid võimalusi, kuidas avalduda ja välja pääseda. Unustamine võib olla pinge väljendus või omamoodi võimuvõitlus. Kui on tegu võitlusega, siis võib sellele vaadata nii, et võitlemiseks on alati vaja kahte poolt. Kuna teist inimest muuta ei saa, siis võite mõelda, kas ka teie ise kogete võitlust ja kuidas sellest loobuda. Kuidas väljendada oma vajadusi nii, et ei oleks hinnanguid teisele, nõudmiste esitamist, kritiseerimist.

Vahel võib inimesel tekkida valikuline tähelepanu (ja mälu) ka suurest pingest ja stressist, mis võib tulla töölt või mujalt. Kui inimese peas on palju mõtteid ja muresid, siis ta võib väliselt noogutada või isegi midagi automaatselt öelda, kuid tema tähelepanu on jätkuvalt hõivatud oma mõtetega ning vestlusest lihtsalt ei pruugigi mälujälge jääda. Sel juhul oleks hea kuulata meest nii palju, et ta saaks oma pingeid välja rääkida ning enne lubaduste küsimist põhjalikumalt soojendada teemale, et oleksite kindel, kas mees on ikka mõtetega teile olulise teema juures. Alati kehtib nii laste kui täiskasvanutega lihtne reegel - selleks, et teine kuulaks meid, on vaja enne lasta teisel rääkida ja teda põhjalikult kuulata. Kui tahame, et teine aktsepteeriks, siis tasub pöörata enda tähelepanu sellele kuivõrd me ise aktsepteerime teist päriselt ja üleni. See kõlab loomulikult lihtsalt, kuid teha võib olla seda keeruline. Eriti siis, kui suhtesse on kogunenud pingeid, emotsioone ja pettumusi. Sel juhul võib olla abi paarinõustajast, kes neutraalse inimesena aitab teineteist kuulata ja rääkida.

Kokkuvõttes võib olla teie poolt kirjeldatud mäluprobleemidel erinevaid põhjuseid, millest mõne siin välja tõin. Kui arvate, et tegu võib olla päriselt mäluhäirega, siis soovitan psühhiaatri poole pöörduda ja nõu küsida – näiteks dr. Andres Sild, Moreno Keskusest. Kui tunnete, et tegelikult on probleem teie suhtes, mis muutub aina pingelisemaks, siis soovitan pöörduda pereterapeudi poole (Perekeskus Sina ja Mina). Kui mehel on aga üldine tugev stress, siis tuleks koos mõelda, kuidas stressi vähendada Vahel piisab mõistvast kuulamisest ning teinekord on vaja ette võtta suuremaid muutusi elustiilis ja rutiinides.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!