Tere
Kuulsin teie portaalist oma sõbranna käest ja kuulnud palju kiitust otsustasin ka mina kirjutada.
Olen oma mehega koos juba 10 aastat, meil on 7 aastane poeg. Alguses nagu ikka oli kõik ilus, hoolitsev mees jne. Hiljem hakkasid tülid, süüdistamised, alandamised jne. Igast väiksest sõnavhetusest tekkis suur draama kus kõik olid enadast väljas ja mees sealjuures hakkas ka käsi tõstma. Otseselt silmi siniseks ei löö (eks ta teab et siis võin politseisse minna)aga siiski teeb vägivaldselt haiget. Tirib juustest et pea valutab järg päev, lööb niiet...
...et siis mees on vihahoos äkiline, ja ei kontrolli ennast. Muidugi ise ta väidab et ärgu ma siis viigu teda nii kaugele.Pean tunnistama et olen ka tõesti väga temperamentne ja kui juba olen endast välja viidud siis ei saa pidama ja tahan edasi arutada probleemi. Selgitada ja kaitsta oma seisukohta. Tema aga korrutab et ole vait, ole vait. Kui siis vahel olen vbl ka ise süüdi et ei suuda vait jääda siis viimane suur tüli oli täiesti ootamatu ja ebaaus ja täiesti alandav. Olin sõbrannaga baaris kus oli tõesti väga vali muusika ja lobisesime mõnusalt. kui taksot tellisime et koju minna vaatasin et mees on mulle 20korda helistanud, mõtlesin et mis ikka et lähen ju koju kohe. Ei helistanud tagasi. Hea tujuga uksest sisse minnes tuli vastu mulle ja hakkas tülitsema et miks ma pole vastu võtnud, siis lõi mind sedasi et kukkusin esikusse pikali maha ja suur tüli jälle keset ööd. Ise ta oli eelnevalt sõpradega napsutanud ja ilmselgelt purjus. See oli väga alandav ja absurd mulle, püüdsin selgitada et tõesti ei kuulnud telefoni ja miks ta sms ei saatnud üldse? Aga ta ei uskunud mu juttu ja keeras ennast üles, arvates et olin mingi mehega kuskil. Haaras mu telefoni ja hakkas nuhkima.Olin täiesti shokis kuna polnud sellist asja oodanud. Polnud ju midagi teinudki!!!!! Mul jälle oli selline tunne et nüüd on kõik ausalt. Ennemgi olen kaalunud tõsiselt lahku minna kuid on sinna jäänudki. Tahaksin sellest kõigest negatiivsest eemale kuid koolis käiva lapsega see pole kerge, pealegi suur põhjus on ka raha. Pole rikkaid vanemaid ja sugulasi kes aitaks ega kohta kuhu ajutiselt minna
Palun aidake mida teha ja kuidas edasi elada, sest ise olen selle probleemi sees ja ei oska enam adekvaatselt mõelda. Kuid oma lapsele ja endale tahan rahulikku elu!
Suured tänud
Saan aru, et te ei taha tegelikult lahku minna, kuid soovite, et teie suhe ja seega ka kodune õhkkond oleks nii emotsionaalselt kui ka füüsiliselt turvaline. Kindlasti ei ole ühelgi juhul füüsiline vägivald õigustatav ega aktsepteeritav. Vägivallani jõudmisel oma tee ja põhjused, kuid see on vaja tõesti väga selgelt ära lõpetada, kui tahate oma paarisuhet hoida. Ütlete, et olete ka ise temperamentne ega suuda tülitsemist lõpetada, kui olete endast välja viidud. On väga hea, kui näete ka oma osa, sest siis on lihtsam katkestada vägivallani viivat suhtemustrit.
Paarisuhte arenedes saavad inimesed omavahel aina lähedasemaks ning peale armumise faasi, kui hakatakse nägema teist terviklikumana, muutuvad mõlemad partnerid tavaliselt ka haavatavamaks. Kui inimesed kohtuvad oma valu, siis hakatakse ennast kaitsma ja teisele poolele tihti oma valu eest kätte maksma. Paradoksaalsel viisil muutub tihti läheduse suurenedes ka võimuvõitlus suuremaks. Lisaks inimeste seesmistele emotsionaalsetele protsessidele mängivad siin suurt rolli konfliktilahendusoskused. Väga tihti ei saada häid oskusi oma päritoluperest kaasa ja seetõttu käitutakse valu, konflikti ja ebaõigluse olukorras automaatselt mingil viisil, mis on tõenäoliselt lapsepõlvest meie sisse jäänud.
Hea uudis on see, et kui partneritel on tahtmist muuta oma automaatset suhtemustrit, siis on võimalik õppida uusi oskuseid ja luua uued mustrid. Konfliktid ei ole kunagi iseenesest halvad. Kõik sõltub sellest, kuidas konflikte lahendatakse. Läbi konfliktide võib hoopis suureneda partnerite vaheline lähedus. Kindlasti tuleb kasuks, kui rikastada oma suhet uute oskuste ja käitumisharjumustega. Abiks võib olla pereterapeudi poole pöördumisest või mõnel koolitusel osalemisest. Eestis on võimalik osaleda PREP-paarisuhtekoolitusel (prep.ee), kus räägitakse muude oluliste teemade kõrval ka konfliktilahendamise võimalustest, mis ei kujuta ohtu suhtele. Teine võimalus koos partneriga uute oskuste õppimiseks on Imago suhteteraapia (http://www.imagokeskus.eu). Mõlema võimaluse kohta saata ise internetist täpsemalt lugeda.
Häid konfliktilahendusoskuseid annab ka lastevanemate suhtluskoolitusel (sinamina.ee - Gordoni perekool) osalemine. Samad oskused, mille abil luua häid suhteid lapsega, aitavad ka luua lähedasi suhteid paarisuhtes.
Teie puhul tundub kõige olulisem koos mehega rahulikus õhkkonnas rääkida ja otsustada, kas tahate teie vahel olevat mustrit muuta. Esimene samm peaks olema otsus, et katkestate vestluse, kui ärritus tõuseb nii kõrgele, et teil ei ole enam soovi teist mõista ning eesmärgiks muutub võitlus. Aeg tuleb maha võtta pooleks kuni mõneks tunniks ja jätkata vestlust siis, kui mõlemad on piisavalt rahunenud.
Eesmärgiks tuleb võtta, et kõige olulisem on suhtes nii füüsiline kui ka emotsionaalne turvalisus. Emotsionaalne turvalisus tähendab seda, et partner tunneb, et ta on teise poolt vastvõetud ja aktsepteeritud koos oma tunnete, vajaduste ja mõtetega. Te peate enda sees tegema väga selge otsuse, kas soovite luua turvalisust või jätkata võitlust, sest mõlemat paraku ei saa. Ja kuna teada on ka see, et teist inimest me ju muuta ei saa, siis on ikka vaja teha see otsus enda sees ja tõenäoliselt hakkab see otsus mõjutama ka teise inimese otsust ja käitumist. Emotsionaalset turvalisust aitab kõige paremini luua kuulamine ja püüd tõesti mõista teise kogemust. Vajalik on aktsepteerida partnerite vahelisi erinevusi. Te olete kaks erinevat inimest, kuid heade konfliktilahendusoskustega on võimalik leida sobivad viisid, kuidas igapäevaselt võimalikult toetavalt ja rõõmsalt koos elada. Tähtis on mõlemal partneril saada võimalikult teadlikuks oma vajadustest ja tunnetest ning hakata väljendama neid. Kõrvale tuleks jätta kriitika, hinnangud, nõudmised, sildistamine, naeruvääristamine jne.
Paarisuhtes automaatsete suhtemustrite muutmine ei ole kindlasti lihtne, kuid see on õnneks võimalik. Muutmiseks peab olema partneritel selge ja tugev otsus, sest see protsess võib olla esialgu ebamugav ning tekitada kontakti selle valuga, mida on püütud nii emotsionaalse kui ka füüsilise vägivallaga varjata. Teie soov ja otsus muuta oma paarisuhet turvaliseks on kahtlemata väga suur kingitus teie pojale. Kui vanemad võtavad oma suhtes ette selle suure töö, et muuta suguvõsast tulenevaid automaatseid mustreid, siis ei pea sama probleemiga hakkama tulevikus tegelema laps.
Soovin teile jõudu oma suhtesse muutuste loomiseks! Kui tekib veel küsimusi, siis võite siia uuesti kirjutada või pöörduda ka meie nõustajate poole isiklikult.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.