Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: kas peaks tõesti hakkama psühholoogi juures käima?

mees
Külaline
Postitatud 18.04.2012 kell 14:40
Tere,
Palun andke nõu, kas on mõtet alustada paariteraapiat, kui mõlema poole motivatsioon suhteid parandada ei ole just kõrgtasemel?
Naine tahab lahku minna, ütleb, et ei jaksa enam, ei usu, et paariteraapia aitaks, ütleb, et jama on nii palju aastatega kogunenud.
Minu jaoks oli kõik normaalne kuni naine teatas, et soovib oma elu üksi jätkata. Ma ei suuda sellega leppida, samas psühholoogi juures käimist ei kujuta kuidagi ette.
Kodus kahekesi rääkida on raske - ei oska kuskilt alustada.
Koos oleme olnud ligi 7 aastat, meil on ka väike laps.
Tänud!
Meelike Saarna
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 18.04.2012 kell 22:29
Oleks tõesti mõtlematu lahku minna ilma suhte-olukorrast sisuliselt aru saamata. Nõustamisse tullaksegi küllalt tihti mitte vaid suhet n-ö lappima, vaid ka olukorda uurima: neutraalse ja paaridega-peredega töötamise kogemusega spetsialist juhib vestlust sel moel, et selguks, millega kumbki täpsemalt rahule ei ole ning kas suhtes leidub veel ressurssi jätkamiseks.
Juhtub sedagi, et ka need paarid, kes tulevad nõustamisse lahutusasju kokku leppima, avastavad, et tegelikult nad ikka ei soovigi lahku minna, ja asuvad tööle hoopis suhte kordasaamise suunal. Loomulikult on küllalt tavaline seegi, et paar tuleb teraapiasse lootusega oma suhe korda saada, ent seansside jooksul selgub, et kumbki pole siiski nõus piisavalt panustama, nii et lõpptulemus on lahkuminek.
Ehk oleks ka teie partnerile rahustav teadmine see, et nõustamises ei panda kedagi vägisi kokku, ei loeta sõnu peale, ei süüdistata, vaid uuritakse olukorda. Nõustamise kindel boonus on, et paari teadmised suhete arenguloogikast suurenevad, ja ehk on paaril siis selgem arusaam sellestki, mis siis õieti nende suhetes juhtus. Ka kommunikatsiooniprobleemid paarisuhtes on tavalised - vahel me tegelemegi nõustamises sotsiaalsete oskuste täiendamisega, sest nendest oleneb tõesti palju.
Terapeut pole mõistagi imetegija, tema ei saa paare ei lahutada ega kokku jätta ja see polegi tema ülesanne. Kas kokku või lahku, see on ikka paari enda väga privaatne otsus.
Mida nõustamise teha saab? Põhiliselt saabki uurida suhet, selle ajalugu, kujunemisteed, samuti seda, mis on viltu läinud ja miks ning võimalusi suhte taastamiseks. Tihti ulatuvad probleemid kummagi partneri lapsepõlve ja isiksuslikku kujunemislukku, kummagi päritolupere eripäradesse. See kõik on keerukalt põimuv ja paaril endal võib olla kõike seda raske hoomata. Isegi kui probleemide tagamaad aimatakse, on paaril endal tihti siiski keerukas lahendust leida.
Kui üks partneritest soovib suhet taastada, aga teine täiesti kindlasti mitte, on vähe lootust, et nõustamine aidata võiks. Suhte taastamiseks on kindlasti vaja kummagi osapoole tahet ja pingutust.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!