Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Suhted elukaaslasega :: Suhtlemine, Lähedus, Usaldus

Martin
Külaline
Postitatud 13.02.2012 kell 21:40
Tere!

Kuivõrd olulise tähtsusega on inimese elus see, kui tal on keegi selline inimene, kellega võib jagada kõiki enda mõtteid ja tundeid? Kuidas see mõjutab mind, kui mul on inimene, kellega võin üdini aus olla ja kellega võin alati kõigest rääkida? Kas selline lähedane inimene ja tema usaldamine ning temaga enda sisemaailma jagamine mõjutab ka kuidagi minu elu? (enesehinnang, sisemine vabadus jms)
Meelike Saarna
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 13.02.2012 kell 22:47
Turvalise lähisuhte olemasolu on üks inimese põhivajadustest. Kui maailma sünnib laps, siis kõige esimese eluaasta on ta suure osa ajast ema turvalises süles, tema eest hoolitsetakse, tema vajadusi peetakse tähtsaks, tema nutu järgi püütakse aimata, mis on puudu, tema naerule ja rõõmule elatakse kaasa. Esimese eluaasta armastuskogemuse võtab inimlaps olulisena ellu kaasa, ja sellest kogemusest sünnib omanäoline kordussund: iga laps, kui ta juba täiskasvanuikka on jõudmas, soovib leida endale partneri, kes on sama armastav, hoolitsev ja usaldusväärne kui ema. Loomulikult loovad täiskasvanud täiskasvanulikke suhteid, kuid suures piires saab armastust võrrelda ürgse pildi ja tundega: koos armastava ja armastatud partneriga tuntakse end nagu oleks ema süles, kõht piima täis.
Inimene on loodud väärikaks olendiks, kes on võimeline enesearenguks ja rikastavate suhete loomiseks. Hästi toimiv kooselu vallandab inimestes energiat, loovust ja elurõõmu. Turvaline lähisuhe teeb meid enamasti avatumaks, tolerantsemaks ja sõbralikumaks. Hea lähisuhte aluselised osad on turvatunne ja lähedus, kuid sama olulised on ka pühendumus teineteisele, st kohusetunne ja usk ühiselt loodavasse tulevikku. Kõik see peaks põhinema kahe poole käitumisel ja kokkulepetel - mõlemad partnerid võtavad vastutuse oma käitumise eest, tegelikult kõige eest, mida nad ütlevad, teevad või tegemata jätavad. On väga oluline, et mõlemad partnerid tunneksid end suhtes turvaliselt ja usuksid ühisesse tulevikku teineteisega.
Inimesel on suur vajadus olla aktsepteeritud sellisena nagu ta on. See on ka üks hea lähisuhte põhiväärtusi: oma mõtteid ja tundeid saab jagada, kartmata eemalelükkamist, halvustamist ja hukkamõistmist. Olla mõistetud, kuulatud, armastatud, aktsepteeritud – need on inimlikud vajadused ja kõige enam pakub neile katet toimiv lähisuhe.
Kas see vastus oli abistav?
Martin
Külaline
Postitatud 14.02.2012 kell 13:51
Tänan!

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!