Tere,
Ei teagi kust alustada! Olen elanud koos oma elukaaslasega 2,5 aastat, meil on meie kooselust 1,8 kuune tütar ja veebuaris sünnib meil poeg.
Meie omavahelised suhted on aga sassis.
Alguses, kui ma esimest last ootasin, saime me ilusti läbi, kui aga laps sündis siis hakkasid probleemid peale.
Tunnen ennast selles suhtes üksi, teen kodus kõike ette taha, samalajal aga tema lamab diivanil, kui palun ennast natukene kodutöödes aidata, siis tekkib sellest tüli. Ta ei mõista mind, et rasedus väsitab mindki ja ma ei jaksa talle teha kõike ette taha. Ta käib väljas ja siis tekkib meil ka sellest tülisid. Ta ei naase pidudelt koju, kui hel ei vasta ja valetab asjade kohta. Kui me lepime midagi kokku, nt et ta naaseb normaalsel ajal koju peolt, siis lubab ta vaid seda, kuid oma lubadusi ei täida. Viimati tahtis ta minna oma jõulupeole, mis toimus minu jõulupeoga samal ajal. Leppisime siis kokku, et jätan enda omale minematta, kui tema naaseb normaalsel ajal koju. Tema aga ei tulnudki koju kui alles järgmine päev. Miks siis sellise inimesega üldse midagi kokku leppida. Minu seljataga on ta ka ühe teise neiuga sidet pidanud. Kui sellest teada sain, kus nad tutvusid siis öeldi mulle, et see on 5 a tagune tutvus ööklubist. Hiljem aga selgus, et tutvuti peol ja suheldi ka hiljem minu seljataga. Ma olin löödud. Ta valetab ja ma ei suuda teda uskuda, pidevalt on hirm, kahtlused. Suhtes on ta ka külm ja jäine. Ise ei paku lähedust, ei kallista. Ja kui temaga sellest räägin siis omaarvates pakub ta seda iga tund mulle. Päevas healjuhul 1 korra. Intiimselust ei tasu meie puhul üldse rääkida. Et midagi toimuks, pean ma seda mainima, küsima. Kui tülitseme, siis toob ta vigu välja vaid minus endas, olen vinguv, armukade ja kõike muud. Ta ei mõista, et kui ta valetab ja on külm siis see tekkitab minus ebakindlust., Väljas me koos ei käi. Ja minuga koos käies on ta kasimatu, siis kui aga tööle või peole läheb tehakse end alati korda.Olen valiku ees, kuid nagu ikka on valikut alati raske teha. Kuna sünnib teine laps, kas siis on mõtet jätkata sellist kooselu? Kas oleks abi paarisuhete nõustamisest, et selgitada talle olukorda, nägema teda, mida tunnen ja miks nii just tunnen. Kas need tunded on jahenenud ja võivad veel lõkkele puhkeda või pole asjal enam mõtet?
Kirjast ei selgu, kas olite mehega suhtes ka enne kooselu algust. Saan aru, et teil on hetkel mõlemal üsna erinev arusaam teie suhtest. Teie isiklikult olete mitmes mõttes rahulolematu ning kaalute ka lahkuminemise võimalust. Tunnete, et peamine vastutus kodu ja laste eest lasub teie õlgadel. Igatsete suuremat lähedust ning soovite mehega rohkem koos olla. Te süüdistate teineteist mittemõistmises. Mees nimetab teid armukadedaks ja vinguvaks ning teie arvates on mees valelik ja ebausaldusväärne. Küsite, et kas oleks mõtet minna paarinõustaja juurde ja kas on võimalik end taas paremini tunda.
Kindlasti soovitan pöördud nõustaja poole, kes aitaks teil omavahel rääkida ilma süüdistuste ja hinnanguteta. Kirjast jääb mulje, et teil ei ole olnud pikka suhet enne, kui te rasedaks jäite. Sel juhul ei ole teil olnud ehk piisavalt aega, et luua oma vundament oma paarisuhtele ja õppida teineteist põhjalikumalt tundma. Ütlesite, et lapseootuse ajal saite te kenasti läbi. On väga loomulik, et alles peale mõningast tutvust ja kooselu, tekivad konfliktid ja tülid, kuna nähtavale tulevad inimeste varjatumad omadused ja käitumismustrid. Võib öelda, et pettumuste ja konfliktide aeg tuleb igas suhtes. Suhte edasine kvaliteet sõltub suuresti sellest, kuidas neid konflikte lahendatakse. Hinnangute ja süüdistamistega tehakse teineteisele tavaliselt palju haiget ja partnerid kaugenevad teineteisest haiget saamise hirmus.
Konfliktsel perioodil on väga oluline, et partnerid püüaksid saada oma vajadustes selgust. Kui inimene on vihane või pettunud, siis on mõni tema vajadus rahuldamata. Nüüd oleks tähtis väljendada teisele oma vajadust ning vältida hinnangu andmist teisele ja süüdistamist. Tean, et see on tavaliselt üsna raske, kuid tasub proovida. Teine oluline asi on aktiivne kuulamine, mis tähendab, et kuulaja tõesti püüab mõista, teise inimese vajadusi, vaatenurka ja tundeid. Kuulaja sõnastab teise jutu ümber ja küsib, kas ta sai teisest õigesti aru. Kuulamine vähendab pingeid ja loob mõistmise õhkkonna, mis on emotsionaalse turvalisuse tekkimiseks määrava tähtsusega. Ilma emotsionaalse turvalisuseta ei saa tekkida suhtes ka lähedust. Ükski inimene ei taha avaneda, kui teda süüdistatakse või antakse hinnanguid. Vastastikuste süüdistuste lumepall läheb aga väga kergelt veerema ning selle peatamiseks tuleb teha väga selge otsus või kasutada nõustaja abi.
Tihti võib juhtuda, et armastavad tunded tulevad jälle nähtavale, kui paar saab oma ootustest ja vajadustest teineteisega hinnanguvabalt rääkida. Perekonnas on oluline, et vanemaks olemise kõrval ei kaoks ära paarisuhe. Paarisuhe vajab avatust, aktsepteerimist, julgust armastada ja julgust väljendada vajadusi. Iga inimese vastutus on teadvustada oma vajadusi ning neid väljendades anda võimalus teisel ennast aidata. Kellelgi ei ole kohustust lugeda teise mõtteid. Me kõik saame aidata oma kallitel inimestel ennast paremini tunda, kuid me ei vastuta teise tunnete eest. Iga inimese tunded tekivad ikka inimese enda sees ja on seotud inimese enda mõtete ja ootustega. Seega on meil kõigil vaja õppida ennast tundma sel viisil, et oskaksime hoolitseda enda vajaduste eest, mis tähendab ka abi küsimist. On tore, kui meil on lähedasi, kes tahavad meid meie vajaduste rahuldamisel aidata, kuid sellised kohustused on vaid vanematel oma laste suhtes ja mitte täiskasvanutel teineteise suhtes.
Loomulikult vajab ja väärib iga väikese lapse ema ning last ootav naine palju toetust. Samuti väärib toetust iga isa. Soovitan teil leida viis, kuidas ilma süüdistuseta väljendada oma mehele, kuidas te end tunnete ja mida vajate. Samuti soovitan teil oma mehe hirme ja kahtlusi kuulata. Emaks ja isaks saamine võib tuua kaasa suure vastutuse, mis võib hirmutada. Leidke aega, et rääkida hirmudest ja ootustest ning vajadusel pöörduge nõustaja poole.
Ära ei tasu unustada ka teineteise tunnustamist ning tänu ja rõõmude väljendamist!
Lisaks võite lugeda raamatuid: „Sinuga siin ja praegu“ K.M. ja L. Junkkarid, „Teekond soovitud armastuseni" H. Hendrix, „Suhete alkeemia“ V.Saat jne.
On võimalik osaleda koos ka PREP-paarisuhtekoolitusel, kus saab arendada oma suhtlemisoskuseid ning kus räägitakse erinevatel olulistel teemadel – andestamine, pühendumine, vaba aeg, seksuaalsus ja sensuaalsus, konfliktide varjatud teemad jne.
Lisaks on võimalik ka osaleda Imago suhtetöö kursustel, kus on samuti võimalik võtta aega ja tegeleda oma suhtega grupis või individuaalselt.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.