olen täitsa hädas, elukaaslasel on eelmisest abielust tütar, kes käib vahetevahel meil. Ta on 11 aastane. juhtus nii, et laps andis minu kohta oma isale valet informatsiooni, olin üldsegi teises ruumis, ja lapse isa nägi, et ma ei olnud antud kohas kus laps väitis mind olevat ja küsis, et kus ma olin, vastasin, et olin dualetis ja et ise nägi kui välja tulin sealt, siis tema vastas et ta ei usu, et tütar ütles, et ma läksin ülesse ja sellepeale mina ütlesin, et ta tütar valetab. Peale seda tuli mees kallale ja lubas mu maha tappa, et ma julgesin tema last valetamises süüdistada. ma ei oska nüüd midagi ette võtta, sest vabandust tema minult palunud ei ole ja peab veel ennast õigeks isegi. Kuidas käituda?olen täitsa hädas, elukaaslasel on eelmisest abielust tütar, kes käib vahetevahel meil. Ta on 11 aastane. juhtus nii, et laps andis minu kohta oma isale valet informatsiooni, olin üldsegi teises ruumis, ja lapse isa nägi, et ma ei olnud antud kohas kus laps väitis mind olevat ja küsis, et kus ma olin, vastasin, et olin dualetis ja et ise nägi kui välja tulin sealt, siis tema vastas et ta ei usu, et tütar ütles, et ma läksin ülesse ja sellepeale mina ütlesin, et ta tütar valetab. Peale seda tuli mees kallale ja lubas mu maha tappa, et ma julgesin tema last valetamises süüdistada. ma ei oska nüüd midagi ette võtta, sest vabandust tema minult palunud ei ole ja peab veel ennast õigeks isegi. Kuidas käituda?
Kooselud, kus on osalised ka kummagi või ühe partneri laps (lapsed) eelmisest kooselust, on paratamatult keerukamad. Teiegi peate suhetes oma elukaaslasega arvestama sellega, et tal on laps eelmisest suhtest. Abielu või kooselu sarnaneb paljus meeskonnatööle, ja hea meeskonnatöö põhineb ikka üheskoos kokkulepitud reeglitel. Ühelt poolt on vajalikud teie ja teie elukaaslase kooselu reeglid, aga ka need, mis puudutavad mehe last, näiteks: kes olete teie sellele lapsele, millised õigused ja kohustused on teil, mis on lubatud, mis on soovitatav, mis mitte. Pealesurutud reeglid ei jää enamasti püsima, seetõttu on vaja teha nii, et reeglid oleksid omavahel üheskoos läbi räägitud ja kokku lepitud.
Üks põhilisemaid asju, milles tuleks kokku leppida, on see, kuidas käitutakse arusaamatuste, eriarvamuste ja konfliktide puhul. Ükski paarisuhe ei pääse tülidest ja vääritimõistmisest, need kuuluvad elu juurde. Pidev võimu kasutamine, agressiivne käitumine ja solvangud lõhuvad lõpuks iga suhte. Ma ei tea, kui tõsiselt peaksin võtma teie sõnu „tuli kallale ja lubas mu maha tappa“, sest paljud inimesed kasutavad agressiivset sõnastust ilma mingi füüsilise agressiooni plaanita. Toonitan siiski, et kui mees kasutab teie vastu füüsilist vägivalda, ei ole teil mitte ühtegi põhjust seda taluda ega suhet samal moel jätkata.
Kui asi nii hull ei ole, saate ehk koos mehega arutleda, kuidas te kumbki saaksite ka tülide käigus käituda nii, et kummagi eneseväärikus alles jääks. Arutamine saab mõistagi toimuda vaid selles olukorras, mil te mõlemad olete rahulikud. Hea oleks, kui saaksite kumbki võimalikult ausalt välja öelda, mismoodi te tahaksite, et teie elu oleks. Teil kummalgi on omad soovid, omad ootused suhtele. Need võivad jääda täitmata, kui neist ei räägita, ja see tekitab suhte sees suurt rahulolematust, mis võib muu hulgas avalduda ka agressiivse käitumisena. Oluline on hoiduda süüdistustest ja hinnangutest. Neid käitumisi, mis teile teie mehe ja tema lapse käitumises ei meeldi, on võimalik kirjeldada kui fakti (mitte et ta valetas, vaid ma kuulsin teda ütlevat seda ja seda). See on üks võimalus hoiduda sellest, et emotsioonid nii suureks paisuvad, et tüli vaid paisub, mitte ei lahene.
Suhteuurijad on pikaajaliselt püsivaid suhteid uurides järeldanud, et õnnelikud ja ajas vastupidavad on need paarisuhted, kus kumbki võtab vastutust suhte püsimise eest, kus ollakse valmis suhtele pühenduma, kus arusaamatuste lahendamine toimub arutelude ja kokkulepete kaudu, kus on olemas vastastikkune hoolivus ja lähedustunne, avatud ja aus suhtlemisviis ning piisavalt ühiseid tegevusi, mis kummalegi huvitavad. Ehk oleks teil tarvilik vaadata oma suhe üle mitte vaid tülide tekkel, vaid palju laiemalt. Kas see on see suhe, see elu, mida te tõeliselt olete tahtnud ja mis pakub teile seda, mida läheduselt ootate? Kui tundub, et saate erimeelsused lahendada ja üheskoos konflikte vähendavaid reegleid luua, peaks võimalik olema ka rahulikult ja turvaliselt suhelda.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.