Tere, küsin nõu. Elasime mehega koos 8aastat, 10 kuud tagasi läksime lahku. Kõik on sujunud enam vähem rahulikult, laps (peagi 5 aastane) on olnud rahulik, rõõmus, joonistab meist endiselt perepilte. Käib issi pool mõni nädalavahetus ja vahel issi käib meil külas. Kuid nüüd on hakanud ütlema jõuliselt ja konkreetselt: "Tahan, et issi taas koju tuleb, et issi tagasi tuleb, issi on ju sinu mees ja "Nii ei sobi".
MIna lapse kuuldes nii rääkinud pole, kuna ma ei julge nii ka mõelda (kooselu oli raske lõpuks, vaimne terror), ma ei usu ka, et lapse isa nii räägib, sest tal on uus pruut. Samas kas siis laps tuleb ise selle peale ja mis talle nüüd siis selle peale öelda?
Teie kirjast saan aru, et soovite täpsemalt teada kuidas lapsed vanemate lahutust kogevad.
Vanemate lahutus on lapse ja ka vanemate jaoks suur elu muutus, mis vajab aega. Väiksed lapsed ei pruugi kohe arusaada, mis tegelikult on juhtunud. Samuti ei saa 5 aastased lapsed veel aru, mis tähendab mõiste "lõplikult".
Vastates teie küsimusele, kas lapsed tulevad ise selliste küsimuste peale, siis vastus on "jah". Kirjutasin ennem, et eelkooliealised lapsed ei saa päris hästi aru, mis tähendab lõplikult. Just nimelt sellepärast võivad nad võtta korduvalt ja korduvalt üles teema, et vanemad võiks taas kooselada. Mida peaks vanem siis selles olukorras tegema? Alustuseks lapse ära kuulama, kuna see on lapse jaoks oluline teema. Järgnevalt tuleks lapsele arusaadavas keeles seletada, miks ema ja isa enam koos ei ela. Viieaastasele lapsele võib seda seletada nii, emmel ja issil sai armastus omavahel otsa, nüüd on neil mõlemal armastust sinu jaoks. Oluline on see, et laps saaks tasapisi aru, et paarisuhe on läbi aga emme ja issi on tema jaoks endiselt olemas. Kui suhe on tõepoolest läbi, ei tohiks kumbki vanem jätta lapsele lootust, et äkki ühel päeval tuleb jälle issi või emme meie juurde elama. Selline teadmine jätab lapsele lootuse, millega ta elab päevast päeva ja ei hakkagi harjuma uue olukorraga.
Kokkuvõttes võib teie laps sarnaseid lauseid korduvalt öelda, et saada endas selgust antud olukorra suhtes. Samuti tuleb teil ilmselt korduvalt rääkida, miks asjad on nii nagu nad on.
Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.