Mure on kooselu ja elukaaslasega. Me oleme üle 2 aasta koos olnud ja viimase poole aasta jooksul 2 korda lahku läinud. Minu algatusel. Iseenesest suhtel muidu pole viga. Tülid tulevad meil küll kergelt ja ka väikeste asjade pärast, aga me püüdleme paremuse poole. Asi on rohkem minus. Ma olen selline rahutu hing ja soovin juba midagi muud. Ma olen kahtlustama hakanud, et kas ma ikka armastan oma elukaaslast... Igatsema ma teda ei kipu, ta tihti kurdab, et ma olen oma tunnete väljanäitamisega kitsi ja üldse ei hoolivat ma temast just palju. Ma tean, tegelikult on see tõsi - ta annab nii palju rohkem kui tagasi saab.
Aga lahkuminekuga on ka oma probleem... Kui me oleme lahku läinud, siis ma nutan ja olen täielik vari. Saame kokku, ma tunnen, kui tähtis ta mulle on ja siis ütleme kolmandal päeval juba tunnen, et mul on täiesti ükskõik. Kõige hullem on, et ma tean, et ma teen selle kõigega just kõige rohkem haiget talle. Mis siis oleks õige teha ? Ta on mulle tähtis ja ma ei kujuta ette, kuidas ma ilma temata olen ja samas temaga koos olla... Ei saa temata ja ei saa temaga. Me just uuesti hakkasime proovima ma ei suuda jälle talle haiget teha, aga ma ei oska ka kuidagi rahu leida. Ma ei tea lihtsalt mida teha.
Tundub, et ennekõike on teil vaja selgust saada iseendas – mis on teile oluline, mida te vajate ja mil määral olete ise valmis panustama. Praeguse käitumisega teete te haiget nii iseendale kui ka oma elukaaslasele. Iseenda tundmine, mis esmapilgul näib elementaarsena, ei olegi tegelikult nii lihtne. Me õpimegi ennast tundma läbi erinevate isiklike kogemuste. Kuid selleks, et õppimine toimuks, on vaja toimunut analüüsida ja küsida endalt, mida ma seeläbi enda kohta teada sain ning mida õppisin. Ning hiljem seda arvesse võtta ja kui vaja, siis lisanduvate kogemuste valguses korrektuure teha.
Kuna lahkuminek ei ole teie jaoks positiivne lahendus, siis jääb üle vaid enda ja suhtega tööd teha. Mõelge läbi ja pange enda jaoks kirja asjad, mis on teie jaoks paarisuhtes olulised. Seadke need asjad pingeritta. Mõelge läbi ka teine pool - mida ja kui palju olete ise valmis panustama. Arutage need ühes oma kaaslasega läbi, uurige, mis tema jaoks on tähtis. Selline vastastikune avatus aitab väga palju kaasa ka iseendas selgusele jõudmisele rääkimata suhte kvaliteedist.
Kui nõnda omaette toimetamine tundub keeruline ja ikka leidub põhjuseid, millega ennast sellest tegevusest vabandada, siis soovitan kaaluda PREP paarisuhtekoolitusel osalemist koos oma kaaslasega. See on hea võimalus õppida tundma ennast, oma kaaslast, õppida konstruktiivseid suhtlemismustreid ning panustada paarisuhte arengusse toetavate juhendajate abiga. Täpsemat infot leiate http://www.rasedus.ee/prep.
Soovin teile motivatsiooni oma murega tegelemiseks, sest lahendamata teemad kipuvad meiega uutesse suhetesse kaasa tulema.
Iga otsusega tuleb õppida elama. Kui oled otsustanud koos olla, siis tuleb koosellu suhtuda kui kallisse ja olulisse ostu, nagu umbes majaostu. Seal ei saa nii, et ostad maja ära, aga elad seal edasi ning suhtud majasse nagu üüriline, kes ootab, et keegi teine parandaks, tõstaks ja abistaks. Kindlasti oled kuulnud, et majaomanikul ei saa kunagi tööd otsa. Sama kehtib ka tegelikult paarisuhtes - selleks, et sul ja mehel oleks paarisuhtes hea ja mõnus olla, tuleb sellesse pidevalt panustada, koos aega veeta, ühiseid plaane ellu viia ning mitte elada nagu vallaline, et niipea kui jamaks kisub, siis kohe nelja tuule suunas. Läheduse taasloomiseks on tarvis aega ja pingutamist. Armastus saab otsa, kui seda ei hoita ega toideta. Meie mehega käisime PREPi koolitusel, oli päris hea, saime ideid ja mõtteid ning innustust, see viimane ongi peamine tihtilugu.