Kirjutasite, et teie peres kasvab kolm last. Teie omavahelised suhted abikaasaga on teravnenud ning te olete otsustanud, et hetkel on parem, kui te kolite oma lastega tagasi vanemate koju. See aga tähendab lasteaia vahetust ning te sooviksitegi teada, kuidas aidata oma lastel tulevaste muutustega toime tulla.
Lihtne vastus oleks see, et lastel on siis hea, kui vanematel on hea. See tähendab seda, et lapsed kohanevad küllaltki ruttu uue olukorraga, kui see muutus on lapsevanema jaoks ok. Seetõttu soovitangi teil enda peale mõelda ja ise aru saada, miks vanemate juurde tagasi kolimine just teile hea on. Mis selle muutusega kaasneb teie jaoks – uus töökoht? Abi vanavanemate käest? Rahulik aeg, et oma mõtetes selgusele jõuda? Soovite/suudate te oma suhet abikaasaga jätkata? Kui teile endale on selge, et kolimine mõjuks teile või teie suhtele abikaasaga hästi, on lastele sellest ka lihtsam teavitada.
Te küsisite, et kas parem oleks kolida õppeaasta keskel või pigem suvel, kuid sellele küsimusele pole mul võimalik vastata. Lapsed on erinevad (nagu te ka ise välja tõite, et teil on hella hingega 7-aastane) ja kohanevad uute olukordadega erinevalt. Üheltpoolt võib ju mõelda, et kui kohe peale jõule ära kolida, on õppeaasta lõpuni veel palju aega. See tähendab, et teie 7-aastane laps saab võimaluse tutvuda uute tõenäoliste klassikaaslastega ning see kergendaks tulevikus 1.klassi minekut. Teiselt poolt võib mõelda, et kolimine tähendab praeguste sõprade ja õpetajatega hüvasti jätmist, kuid ehk siis aitaks, kui teie laps saaks helistada/saata kirju/teha skype kõnesid oma sõpradega ning hiljem saaksid sõbrad tulla uude koju külla. Lasteaia vahetuse puhul ja sõprade järgi igatsemise vastu aitab ka piltide vaatamine, toredate ühiste seikade meenutamine jne. Lastel tuleb lubada olla kurb ja õpetada neid, kuidas oma kurbusega/igatsuse vms toime tulla. Siinkohal aitab lapsi see, kui aktsepteerida nende tundeid. Nii samuti võivad lapsed hakata oma isa (teist lapsevanemat) igatsema ning seetõttu on hea, kui lapsevanem ise ütleb, kuidas lapsed temaga nüüd suhtlema hakkavad. Lastele võiks selgitada, kui tihti ja mis moel nad teise lapsevanemaga (see, kelle juurest ära kolitakse) kontakti saavad ning kuidas samuti tema järgi igatsemisega toime tulla. Ennem seda jutuajamist oma lastega võiksitegi ennast ette valmistada - lapsed tõenäoliselt reageerivad erinevalt teie uudidsele (kurbus, viha või vastupidi ei tee teist nägugi), lubage neil oma emotsioone väljendada ning aktsepteerige neid tundeid öeldes näiteks “Mõistan, Emma, et sa oled täitsa kurb selle uudise peale”. Pange ennast valmis ka võimaliku “küsimuste vooru” jaoks - näiteks “Kas te emme-issi lähete nüüd lahku?”. Lubades oma lastel kogeda erinevaid tundeid ja küsida küsimusi, aitategi te juba neil uut olukorda omaks võtta. Lisan teile lingi, kust leiate täiendavat infot aktiivse kuulamise ja tunnete peegeldamise kohta: http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/
Te võite koos abikaasaga arutada, mis tema arvab, kuidas oleks lastele parem, et kas kolida nüüd või hiljem ning leppige kokku, milline on teie plaan. Ehk on abikaasa üldsegi seda meelt, et mõni laps (näiteks vanem) jääks hoopiski tema juurde? Isegi, kui teie partneritena kolite üksteisest eemale (kolite lahku?), tuleb teil suuta ühiselt vastu võtta olulisi otsuseid, mis puudutavad teie lapsi, sest lapsevanemateks jääte te oma lastele alati.
Mõned mõtted veel seoses teavitustööga. Hea oleks, kui te oma abikaasaga lepite kokku, et te räägite lastega koos. See võimaldab lastel näha ja aru saada, et te mõlemad olete kolimise poolt ja see mõjub neile turvaliselt.
Rääkides ja vastates laste küsimustele tasub meeles pidada, et neile võiks öelda nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vajalik. See tähendab, et lastel pole vaja teada teie suhte täpseid probleeme või kui halvasti te ise ennast selle suhtes tunnete. Pigem võiksite keskenduda sellele, mida toredat lapsi ees ootab. Näiteks: “Kui me kolime tagasi vanaema juurde, siis sa Teet saad seal kiikuda, mis sulle nii väga meeldib”. Turvatunnet aitab suurendada ka see, kui öelda, et selle otsuse tegite teie, lapsevanemad ning see muutus ei muuda seda fakti, et te mõlemad armastate neid väga.
Lisan teile lingi, kust leiate mõtteid, kuidas aidata lapsel paremini lasteaiaga kohaneda - http://www.sinamina.ee/ee/uudiskiri/lapse-toetamine-kohanemisel-lasteaiaga/?c_tpl=1114
Juhul, kui te tunnete, et soovikiste kellegagi vestelda tulevaste elumuutuste osas, siis võite pöörduda perenõustaja poole. Perenõustaja on neutraalne inimene, kes ei anna hinnanguid teie otsustele, vaid aitab ühiselt analüüsida antud olukorda ning leida üles just teie perele sobivad lahendused. Pereterapeudi saate endale välja valida järgmistelt lehekülgedelt:
http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/
http://pereterapeudid.ee/pereterapeudid/
Juhul, kui soovite minuga antud teemadel jätkata, leiate mu kontakti siit:
www.hedylaidre.com
Postitus muudetud Hedy Laidre poolt.
|