Tere!
Olen sel õppeaastal I klassi õpetaja. Igal sügisel on koolimajas häda sellega, et poiste WC pissitakse maha. Minu koridoris on see toimunud iga päev vähemalt 2 korda. Ja see ei ole kogemata natuke mööda laskmine.
Olen täiesti veendunud, et tegu on mõne pisikese koolilapse koolialguse stressiga. Ja kindlasti ei tee nad seda pahatahtlikult.
Kas põhjuseks võib olla koolialguse stress? Kas selle kohta oleks kuskilt leida lugemismaterjali? Ehk saaksin mingeid mõtteid , kuidas veel tegutseda, et mure lahendada. Samuti sooviksin seda materjali soovitada neile vanematele ,kelle lapsed nii teevad ja kes nüüd mind ründavad.
Ma saan aru, et teie õpetajana, olete mures, kuna probleem poiste WC maha pissimisega kordub igal aastal, kui kooli tulevad uued I-klassi lapsed. Te arvate, et tegu võib olla koolialguse stressiga. Te küsite, kas oskan soovitada vastavat kirjandust nii endale kui ka vanematele. Kirjast ei selgu, miks vanemad teid ründavad?
Ma ei tea konkreetsest olukorrast palju, kuid tõenäoline on, et põhjus võib olla koolialguse stressis. Laste jaoks on kooli minek väga suur muutus ning toimumas on palju uut, põnevat ja võimalik, et vahel ka hirmutavat. Lapsed kohanevad uue keskkonnaga, uute kaaslaste, uute reeglite ja uue päevakavaga. Isegi, kui lastele koolis meeldib, siis on väga palju uut, millele oma tähelepanu pöörata. Võib arvata, et õpetajate või koristajate ja tõenäoliselt ka teiste laste jaoks on see muidugi ebameeldiv probleem.
Kirjast ei selgu küll täpsemalt, mil viisil potist mööda pissitakse, kuid üks võimalus on see, et poistel ei jätku piisavalt tähelepanu (kuna tähelepanu nõuab nii palju muud huvitavat ja vajalikku) ja keskendumist, et rahulikult potile nö pihta saada. Väikestel poistel on anatoomiliselt küllalt lihtne potist mööda lasta, eriti kui see ei ole nende jaoks eriliselt oluline. Nad ei pruugi seda lihtsalt märgatagi. Selleks, et sihtimine õnnestuks, tuleb poistel aeglustuda, rahuneda ja piisavalt tähelepanelikult paar ettevalmistavat liigutust teha, et poti ümbrus pärast puhtaks jääks. Koolis võib olla aga kiire ja mõtted hoopis mujal ning poti ümbruse puhtuse hoidmine ei pruugi üldse meelde tulla või olulisena tunduda. See on muidugi üks oletus, aga kuna probleem on iga aastaselt korduv, siis ei ole põhjust arvata, et igal aastal on mõnel lapsel mingi suurem probleem. Ehk võib abi olla ka ühest väikesest lõbusast joonistusest WC-poti sees (väike sihtmärk), mis ehk paremini poiste tähelepanu köidab ja motiveerib teadlikumalt WC-s toimetama.
Kui tegemist on koolialguse stressiga, siis peamiseks abivahendiks on muidugi üldise stressi vähendamine. Stress väheneb, kui suureneb selgus reeglites ja üldises toimimises ning tekivad head aktsepteerivad isiklikud suhted. Õpetajale võib olla heaks abiks koolipsühholoogi ja Perekeskuse Sina ja Mina koolitaja Kadri Järv-Mändoja poolt kirjutatud juhised ja soovitused õpetaja ja õpilase igapäevasest suhtlemisest Tervise Arengu Instituudi poolt välja antud materjalis „Vaimse tervise probleemide märkamine ja ennetamine koolis“ – interneti otsingust tuleb see välja. Ehk saate antud materjalist mõne hea nipi, kuidas stressi vähendada ning luua veel paremaid ja rõõmustavamaid suhteid nii laste kui ka vanematega.
Soovi korral võite probleemi täpsustada ja siia uuesti kirjutada.