Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Kool ja lasteaed :: Mured teismelisega

Criss
Külaline
Postitatud 07.09.2014 kell 08:59
Kuidas mõista olukordasid kus teismeilised kogunevad kellegi koju kus tarvitatakse alkoholi ja tubakat ?Kus viibivad nende laste vanemad kes lubavad oma kodus selliseid olenguid pidada? Kuidas üldse takistada 16 aastasel sellisele olengule minna ning öösel kodust alatasa ära olla? Kuhu maani saame oma lapsi üldse usaldada?
Palju küsimusi, kuid vastuseid ei ole.
Seisan hetkel olukorra ees kus selline asi toimub ja kahjuks olen oma lapsega kaotanud täieliku omavahelise usalduse.Kuna laps ise ei räägi oma tegemistest, siis olen sunnitud ise äärmuslikke vahendeid otsides vastuseid saama.Seega salaja tema arvutis käima kui võimalus tekib ja nüüd, kui on uus kool, uued klassikaaslased kelle vanemaidki ei tunne...väga keeruline olukord.Tean et ta tahab käia ja olla iseseisev..kuid ta on kõigest 16 aastane...mina ju vastutan tema eest vanemana kui midagi juhtub.Miks ma pean taluma tohutut hingevalu muretsemisega ? Tunnen et ma ei pea enam vastu ja lihtsalt löön käega..kuigi ma soovin oma lapsele kõige paremat...mida ma peaksin tegema?
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 08.09.2014 kell 13:27
Jah, need on keerulised küsimused ja lihtsaid vastuseid ei ole. Te olete mõistnud, et kõige kesksem on usalduse teema. Mida te ka ei teeks ega räägiks, oleneb ju tulemus sellest, milline on teie suhe, kas teie muret ja hoiatusi võetakse tõsiselt ja kas usute, et teie laps käitub ootuspäraselt või vähemalt mitte enesehävituslikult ega ebaseaduslikult, kas ta teeb valikuid vastavalt neile väärtustele, mida olete püüdnud temas kujundada või kahtlustate teda pidevalt ja muretsete, et ta võib sattuda nö halvale teele.
Väga keeruline on oletada, kuidas nii on läinud, et ta on leidnud just sellised sõbrad ja teeb kaasa neid asju, mis on ohtlikud ja võivad kaasa tuua erinevaid probleeme. Miks tunneb ta tõmmet just sellise seltskonna järele ja ei ole võtnud omaks seda, mida teie olete püüdnud temas kujundada? See on tõsine mõtlemise koht ja sealt edasi ka see, mida nüüd, mil olete juba ohtu tunnetanud ja mure suur, teisiti tegema peaks kui seni. Kuidas aidata noort inimest leida tee teiste väärtuste juurde ja jätta maha senised sõbrad?
Vaevalt, et teid lohutab teadmine, et teismelised käituvadki sageli ettearvamatult, riskantselt, tahavad proovida keelatud asju, eemalduvad vanematest ja protestivad nendega ning sõprade mõju ja nendega koosolemine muutub esmatähtsaks, kuid sellega tuleb kahtlemata ka arvestada. Praegu ei ole ilmselt abi sellest, kui otsite probleemile lahendust teiste noorukite vanemaid korrale kutsudes või karistades näiteks koduarestiga. Need mõjuksid parimal juhul vaid korraks, kuid probleemi põhiolemus jääks alles. Küsimus on suuresti selles, mida saab nooruk selles seltskonnas, millisest ta puudust tunneb ja just sel viisil kompenseerib. Vahel on kergem näha süüdlasena teisi, sõpru, nende vanemaid, keerulisem jõuda selleni, kuidas on nii läinud, et minu laps just needa koos end hästi tunneb. Sageli võib seletada valikuid läbi selle, kuivõrd tunneb teismeline end väärtustatuna, kuidas saab tunda endale oluliste inimeste poolehoidu, tunda kokkukuuluvust, olla tegija ja tunnustatud. Miks pole saanud ta seda piisavalt just seal ja sel viisil, mis oleks ka teile vastuvõetav. Kas võib olla, et ta on kogenud ebaõnnestumisi, mittemärkamist, enda mahategemist, mittemõistmist jne. Ja kuidas seda talle pakkuda ja jõuda selleni, et nö joomingud jms ei oleks peamine võimalus tunda end omaksvõetuna. Seega on pikemas perspektiivis ei toimi mitte karmid keelud vaid leida üles asenduseks aktsepteeritav viis end hästi tunda, tunnustust kogeda.
Niisiis, teie peamine võimalus oma last mõjutada on läbi suhte, st teha nii palju kui võimalik, et teil säiliks temaga kontakt, saaksite omavahel rääkida, et teie arvamusel oleks kaalu. Ta peab usukuma sellesse, et võtate ka teda tõsiselt, ei tee teda maha, ei püüa oma arusaamu peale suruda ähvarduste ja karistuste abil, vaid olete tema jaoks olemas ka siis, kui ta on olnud mässumeelne ja teinud teie arvates valesid valikuid. Kui teate mõnda inimest, keda ta aktsepteerib ja kelle sõna tema jaoks maksab, siis kaasake ka tema oma murele lahenduste leidmiseks, temaga rääkimisteks, huvitavatesse tegevsutesse kaasamiseks.
Mis ka ei oleks, olge oma mässumeelsele teismelisele olemas, väljendage oma hoolivust ja usku temasse. Kasu on uuel viisil eneseleidmisel rohkem tunnustusest kui kriitkakast. Usun, et teie mure jõuab temani ja ta tunnetab teie hoolivust ka siis, kui te väljendate seda selgelt, millised käitumised on teie arvates kahjulikud ja lubamatud, kuid ei tee teda ennast maha, ega loe pidevalt moraali. Teie mure ja arusaamad jõuavad temani siis, kui ta usub, et te näete temas ka head, armastate teda sellisena nagu ta on.
Head lugemist, kuidas mõista teismelist ja kuidas toimida probleemide korral, võite leida meie kodulehel soovitatud raamatutest, nt Juul, Jesper "Puberteet" jt.

1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!