Tere,
olen mures, sest minu tütar, kes peaks sügisel kooli minema, EI taha sinna minna. Olen teda püüdnud kuulata, aga tal on see nagu mingi kinnisidee ja iga kord toob ta erinevaid põhjusi.
Olen täitsa hädas, et mida teha. Tahaks ju aidata!
Käib lasteaias juba alates 2. aastasest peale.
Lisaks on veel nüüd viimasel õppeaastal käinud eelkoolis, kus on väga armas väike klass ja tore õpetaja.
Minu laps käib eelkoolis, alguses ei tahtnud minna, aga nüüd on täitsa ära harjunud. Ta on 6 aastane ja kujutad ette, see võttis talt veebruarikuuni enne kui talle seal meeldima hakkas. Samas on ta lasteaialaps ja lasteaias meeldib talle väga. Eelkoolis käib koos lasteaiakaaslasega ja nüüd loodan väga, et läheb kooli ka selle sama poisiga.
Mina rääkisin oma pojale enne lasteaeda ja ka nüüd kooli minekut pikalt laialt, mis seal ikka tehakse ja kuidas ollakse jne. Rääkisime sellest ikka hea paar kuud, käisime ka kohapeal vaatamas ja õpetajaga kohtumas. Tal oli lihtsalt aega vaja, et harjuda mõttega, et nüüd tuleb kuhugi uude kohta minna. Endal ka ju hirm, kui pead midagi totaalselt tundmatut hakkama tegema ja seda kuuldavasti veel aastaid ja aastaid järjest. Laps ju ei tea ka, mis teda seal ees ootab. Mu poja on nüüd 2 klassis ja käib rõõmsalt koolis!
Minu laps käib lasteaias alates kolmandast eluaastast,sügisel panin lapse eelkooli ja see osutus meie jaoks uureks katsumuseks.Esimesed korrad läks kooli ilusti,isegi meeldis.Aga ühel hetkel kooli enam minna ei tahtnud,tegin avastuse laps tunneb tähti aga lugeda ei oska ja hakkas lausa nutma kui kooli jõudsime see ikka suur hirm küll.Nüüd kevade poole jälle on meeldima hakanud.Kuidas küll õpetada laps sõnu kokku lugema? :
Lapse kooliminek on kindlasti väga suur muutus lapse jaoks ja tegelikult ka vanemate jaoks. Seda eriti juhul, kui kooli läheb esimene laps.
Kõik see olukord on uus ja kui siis kuskilt on lapsele kõrvu jäänud midagi negatiivset seoses kooliga, siis lapse peas võib sellest saada lausa ületamatu takistus kooli minekuks.
Kindlasti tuleb last aktiivselt kuulata, kui ilmneb, et tal on tekkinud mingi negatiivne tunne kooliminekuga seoses. Püüdke aru saada, millised on lapse tunded selle teemaga seoses ja peegeldage neid tundeid talle tagasi ("Sa oled väga mures koolimineku pärast" või "Sa tunned hirmu koolimineku suhtes")
Sõnastage ümber seda, mida kuulete last ütlevat. Nii saate kontrollida, kas te ikka mõistate teda. Nii jõuate koolihirmu põhjusele lähemale ja saate otsida koos lapsega lahendusi, kuidas sellest hirmust üle saada. Võimalusel minge juba praegu ja püüdke koos lapsega koolimajaga tutvuda ja kui saab, siis tutvuge ka õpetajaga. Kõik see aitab kaasa lapse turvatunde tekkimisele kooli suhtes.
Loodetavasti on tänaseks Liisul lapsega kooliminekuprobleem juba lahenenud. Teistel soovitan varakult probleemiga tegelemine käsile võtta. Ootama jäädes hirm ainult süveneb.