Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Kool ja lasteaed :: 4 a lapse pinged peale lasteaiapäeva jm

L
Külaline
Postitatud 21.12.2010 kell 09:07
Mure on järgmine. Minu 4,5 a tütar käib lasteaias kolmandat aastat. Üldiselt võib aru saada, et talle seal meeldib - tal on sõpru, räägib õhtuti õhinal päevastest tegevustest, ootab igasuguseid üritusi jne. Samas on ta sellel poolaastal olnud küllaltki palju haige ja iga kord peale haigust lasteaeda minnes on ta justkui ära vahetatud - õhtul kodus ajab iga asi teda kurjaks ja on tujukas, samuti hommikuti (magama läheb õhtul kell 9 ja ärkab u kell 7, ilmselt ei ole asi unepuuduses). Kui õnnestub mõned nädalad järjest lasteaias käia, siis harjub rutiiniga taas ja läheb paremaks. Ta on ka sellist tüüpi, et päeval lasteaias võtab ennast väga kokku ja on nn \"hea laps\", õhtul kodus on arusaadavalt vaja pingeid maandada. Püüan seda mõista, aga alati ei jätku kannatust.
Ta harjub kodus olemisega ära ja ka see talle meeldib ja kindlasti on raske peale pause uuesti lasteaias käimisega harjuda, aga kuidas see meile kõigile valutumaks teha?
Lisaks on veebruaris sündimas meie perre teine laps. Suuremat last päris koduseks jätta ei tahaks, aga kindlasti tahaksin teha talle puhkepäevi. Kuidas seda kokku leppida, et iga päev ei tekiks probleemi, kas minna lasteaeda või mitte? Isa olen mõelnud, et leppida juba nädala alguses kokku, et näiteks reede on vaba ja nii jääb ning seda vajadusel meelde tuletada. Ning kuidas seletada, et ema on kodus ja beebi on kodus, aga tema peaks siiski lasteaeda minema?
Sai pikk kiri, suured tänud ette vastuse eest.
Kristi Raava
Koolipsühholoog, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 21.12.2010 kell 23:52
Tere!

Lugedes Teie kirja jääb tunne, et põhiliseks mureks on lapse kohanemine lasteaiaga.
Samas saan aru, et lapsele lasteaed meeldib. Probleemid tekivad siis, kui lapse igapäeva rutiin on häiritud nt. haigus.
Alustuseks nii palju, et lapsed on väga erineva kohanemisega. Osadel käib see kiiresti ja osadel aeglaselt. Teie lapse puhul tundub, et ta vajab kohanemiseks rohkem aega. Sellest tulenevalt kulub tal ka rohkem energiat taaskohanemiseks lasteaiaga, millest tulenevalt on ta ka rohkem väsinud. Lapsevanemana olete te väga ilusti arusaanud, et lapsel on mingi rütm, mida ta vajab kohenemiseks (nt. paar nädalat).
Haigustest ei saa üle ega ümber. Kuidas seda muuta siis valutumaks? Kindlasti tasuks last natukene eelhäälestada ehk rääkida taas lasteaeda minemisest. Samuti on väga palju abi sellest, kui teadvustate endale, et Teie laps vajab kohanemiseks teatud aega ja siis kõik laabub. Selline teadmine rahustab ennast.
Kuidas käituda siis, kui kodus on emme väikse beebiga? Teie enda mõte on väga hea st. lapsega varasem kokkuleppimine. Väikeste laste puhul on võluvõti rutiin. Kui laps teab ette, millal tal on vabapäev ja kuidas ta nädal välja näeb on Tal palju lihtsam.
Kuidas siis lapsele seletada, et miks emme on beebiga kodus ja tema ei saa olla? Selline küsimus võib lapsel tekkida aga ei pea. Juhul, kui see tekib tulebki seda lapsega arutada. Eelkõige peaks last ärgitama rääkima sellest, mis talle meeldib lasteaias. Nii leiab laps ise lihtsamini põhjuseid, miks lasteaias on hea käia. Samas, kui lubada lapsele vabasid päevasid ja vahel ka lõunast äratoomist peaks see olema lapsele üsna valutu. Selguse saamise mõttes võib esimestel päevadel, kui tita on kodus ka suurema lapse koju jätta. Nii ei teki suuremal lapsel eemale tõukamise tunnet ja tekib selgem arusaam, mis moodi see titaga kodus olemine on.
Kokkuvõttes vajavad lapsed rutiini, etteteatamist ja nendega koos asjade arutamist.

Parimate soovidega
Kristi Raava
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!