Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Kool ja lasteaed :: Kuidas õppida õppima?

Mari
Külaline
Postitatud 28.08.2009 kell 09:09
Jälle algab kool ja peab õppima hakkama. Aga alati on peale seda veel sada asja mis vajavad aega, keskendumist ja tegemist. Õppmine hajub nende huvide ja muude kohustuste rägastikus vahel väga laiali, kuid ei tohiks. Kuidas ma saaksin seda aega paremini korraldada? - endal on mõtted otsas. Olen kuulnud, etr on võimalik õppida õppima, kuid eit eagi, kas see minu puhul aitab...
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 28.08.2009 kell 12:07

Teid huvitab kaks väga olulist teemat. Üks on aja juhtimine – kuidas olla oma aja kasutuses efektiivne ja teine on õppimise sisuline pool, st millegi uue omandamine.
Aja parimal moel kasutamiseks on kindlasti palju nippe ja igal ühel omad kogemused, mis töötab, mis mitte. Mis teile sobib, mis mitte, selgub juba sellestki, kui teete plaani ja hiljem analüüsite, mis õnnestus ja mis aitas sellele kaasa ning mis jäi tegemata ja mis seda takistas. Oluline on märgata kindlasti neid põhjuseid, mis tulenesid teist endast (keskendumisraskus, segajad, millele järgi andsite, vähene motiveeritus, mõtteviis – homme teen vms).
Tegevuste planeerimisel lähtuge sellest, kas suudate paremini keskenduda hommikul või õhtul, kas alustada kergematest asjadest või hoopis pingutust nõudvatest jne. Üks soovitus on tõsisemalt ja läbimõeldumalt planeerida tähtsaid asju, mis on Teie jaoks need kõige olulisemad, teha need võimalusel eelisjärjekorras.
Iga asja õnnestumiseks on hea teada, miks Te seda teete. Kui õppima lihtsalt peab, keegi nõuab, ei taha kehva hinnet, kõik see on üks tüütus jne., siis läheb ilmselt palju aega juba ennast õppima sundimisele. Leidke üles see, miks te tahate õppida, sõnastage see endale positiivses keeles eemärgina (tahate saada heaks…; soovite teada saada, osata ……) ja leidke sobiv mõte ka igapäevaste ülesannete ja tegevuste kohta, need on siis suure eesmärgi alaeesmärgid.
Küllap on see tuttav kõigile, et kui miski näib tüütu või on raske, siis leiab ikka põhjuseid edasi lükkamiseks (mängiks mõne arvutimängu, vaataks, kes netis on, teeks enne mõned võileivad, vaataks mis telekast tuleb jne).
Kui on palju erinevaid töid, siis suur aja- ja energiaröövel on teha igat asja natuke mõeldes, et pärast saate edasi teha. Seega tehke igat asja nii palju ja nii valmis, kui sel hetkel võimalik.
Nüüd veel õppimisest. Kergem on jõuda asja juurde ja keskenduda, kui on oma päevarütm. St. uneaega on piisavalt, tõusete ja lähete magama iga päev samal ajal ning õppimine on samuti kindlal ajal. Teie ise saate midagi ette võtta, et segajaid, ahvatlusi, keskendumise takistajaid ei oleks. Hea õppimisvõime juurde käivad ka pausid (mitte määramatuks ajaks) ja väljalülitumisvõime (teha midagi täiesti muud).
Veel vanu tuttavaid nippe õppimiseks:
• eristada oluline ebaolulisest (nt visuaalselt tekstis olulise eristamine loob selgust – jooned alla olulisele, väljakirjutused, oma skeem vms.).
• korrata olulisem üle ja oma sõnastuses
• esitada küsimusi ja leida neile vastuseid
• proovida uut materjali kellelgi õpetada
Kindlasti on veel häid nippe ja palju on ka selleteemalist kirjandust: Soovin häid kogemuste vahetamist ka siin foorumis.
Häid uusi mõtteid ja võtteid ning kindlasti rõõmu õppimisest!


Postitus muudetud Marge Vainre poolt.
Kas see vastus oli abistav?

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!