Saatsin täna oma veidi köhiva lapse lasteaeda ja tunnen end sellepärast halvasti, sest tean, kui paljud taunivad sellist käitumist.
Terve eelmise nädala oli laps nohu-köhaga kodus, ehkki mees oli mul komandeeringus ja mul endal väga tihe töönadal ja palju aega ja vaeva läks lapsehoidjate leidmisele. Nädala lõpuks oli pingelangus nii suur, et reede õhtul olin ise palavikus. Rõõmu tegi vaid see, et laps oli terveks saanud. Ja täna öösel hakkas ta jälle köhima Mees köhib mul juba pikemata aega ja keeldub selles ravimisväärset probleemi nägemast - ehk sai laps temalt jälle nakkuse? Ma ei tea... Tean vaid seda, et ehkki nutumaitse on kurgus, ei suudaks ma järjekordset laps-kodus-nädalat läbi teha, sest seeläbi kannataksid ka mu suhted lapsega. Lasteaeda minekust saati on ta aeg-ajalt kodus olnud ja lapse kasvatamise ja töö kombineerimine on viinud tagajärjeni, et tõstan lapse peale häält sagedamini kui tahaksin. Kuna töötan õpetajana, ehkki väikese koormusega, ei saa ma ka üle nädala haiguslehte võtta, pealegi on laps juba kolmene. Ma ei ootagi erilisi nõuandeid, tahaksin lihtsalt, et teised emad alati nii tigedalt hukka ei mõistaks vanemaid, kes natukene köhase lapse aeda viivad. Aitäh neile, kes mõistavad.
Oled küll halb ema, mõtled vaid endale. Aga teised lapsed? Viivad pisiku oma koju, nakatavad terve pere ja nii edasi, nii edasi. Mul kodus pisike beebi, just paranes nohust ja nii raske oli, magada ise ei saanud ja mul ka ei lasknud, nuttis vahetpidamata. Meil küll keegi lasteaias ei käi. Tuleta meelde kuidas oli sul nohuse imikuga (arvan, et ta ikka oli sul mõnikord ka nohune), ja ära tee seda teistele.
mina seda nii traagiliselt ei võtaks. Pisikuid võib saada igal poolt ja iga inimese käest. Näiteks toidupoes kassa järjekorras seistes.
Aga ma just pere ja kodu ajakirjast lugesin, et kui lapsel on nohu, siis tuleb see välja ravida ja seejärel 2..3 nädalat kuhugi seltskonda mitte viia. Niimoodi ei käiks meil lasteaedades mitte ühtegi last.
Ma tean ühte peret kes kiivalt hoidis lapsi kodus, et nad ei nakatuks ja siis tööl käiv pereisa tõi neile järjest erinevaid viirusi, nii et haigeks jäid nad ikkagi.
Tunnete end süüdi, kui viite nohuse või köhase lapse lasteaeda. Samas ei näe Te ka lahendusena (jälle) haiguslehele jäämist. Teie praegune ootus on, et teised vanemad mõistaksid ja ei teeks etteheiteid, kui laps natuke köhides lasteaias käib. Mõned lastaiad on üsna selgelt ka vastavad nõuded sõnastanud.
Nagu ilmselt isegi olete kogenud, selgub ka eelkirjutajate põhjal, et suhtumised ja ka soovitused on erinevad. Iga vanem teeb omad valikud ja lähtub oma võimalustest, aga ka väärtustest.
Täiesti arusaadav, et need emad, kes on vaeva näinud last terveks ravides, nii nagu teiegi, otsinud lahendusi (lapsehoidmine, töökoormuse muutmised ja muud ümberkorraldamised) on üsna häiritud ja pettunud kui selgub, et teised vanemad pole oma lapse ravimist tõsiselt võtnud ja viivad nohuse-köhasena lapsi lasteaeda ja kõik kordub otsast peale. Sama ka vanemad ise kui tõsiselt võetakse oma tervise eest hoolt kandmist, sh ka ennetamist, samuti teiste pereliikmete ja töökaaslaste võimalikku nakatamise ärahoidmist.
Ilmselt on keeruline muuta teiste suhtumist ja panna neid võtma vastutust oma valikute eest. Mida saab aga teha, on vastutada oma valikute eest.
Niisiis, olete hea ja vastutustundlik ema, kui teete parima arvestades oma võimalusi. Kui laps kipub sageli haige olema, siis ilmselt väiksem töökoormus, lapsehoidja leidmine, ka teiste pereliikmete tervise eest hoolitsemine (eriti viiruste levimise ajal), iseenda stressi vähendamine jne. need on teie võimalused. Pinged, kurnatus ja rahulolematus on juba iseenesest soodus pinnas viirustele jt haigustele. Seetõttu on vajalik ka iseenda eest hoolitseda, ema seisund omakorda mõjutab ka last jne.
Kui vahel tuleb ette, et valida saab vaid kahe halva variandi vahel, siis seegi on ju meie igapäeva reaalne elu. Tähtis on teadmine, et annate oma parima ja kõike ei saa arvestada, ära hoida ja ette näha.
Soovin Teile rõõmu ja rahuolu!
Kui tihti pereisad keskmiselt viirusi koju toovad? Ja kui tihti lasteaialapsed keskmiselt haiged on? Arvuta ise. Tõenäosus, et laps saab viiruse isalt...poest...külast...jne on ikka kaduvväike, miks muidu lasteaialapsed on kordades sagedamini haiged kui kodulapsed.
Ei, nohust ei olnudki juttu. Ja muidugi, haige imikuga on raske. Aga sellega, et mõtlen ainult endale, ei ole ma nõus. Mõtlema pean ka oma 40-le õpilasele, kes ei ole samuti milleski süüdi ja ei pea kannatama õpetajat, kes on närviline ja ette valmistamata.
Võiks ju öelda, et ära siis mine tööle, eks. Oh, oleks elu ometi must ja valge...