Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Kool ja lasteaed :: Lasteaia lõunauinak

Sille
Külaline
Postitatud 09.09.2005 kell 21:37
Mind huvitab see, et millega põhjendatakse laste päevast magamist. Minu laps on 6aastane ja päeval ei maga. Üleväsinud ka õhtuti ei ole. Kasvatajaga rääkides kuulsin, et selliseid lapsi on rühmas umbes pool, kes terve lõuna voodis vähkrevad ja ka ei maga. Miks peavad lapsed lasteaias viimases rühmas siis "magama"?
Pille Murrik
Pereterapeut, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 11.09.2005 kell 19:49
Küllap oleks ka seda, miks lapsed siiski lasteaias magama peavad, kõige parem küsida oma lapse kasvatajalt. Üldiselt annab see lastele (ja nende närvikavale) võimaluse puhata ning seeläbi energiat taastada. Kirjutisest paistab, et pooled lapsed siiki magavad lõunauinaku ajal.
Olen justkui kuulnud, et on lasteaedu, kus on leitud paindlikke lahendusi ka nende laste jaoks, kes siiski ei uinu. Ei saa ju kedagi vägisi magama sundida. Neile lastele on leitud võimalus muul moel vaikselt olemiseks, et mitte teiste und segada. Loomulikult sõltuvad sellised lahendused juhatuse ja kasvatajate valmisolekust muudatusteks, samuti inimeste ja ruumide olemasolust. Ei saa ju lapsed mängida samas ruumis, kus teised magavad.
"Küsija suu pihta ei lööda," ütles vanarahvas. Kui ei küsi, ei tule uusi lahendusi. Küsides on vähemalt kaks võimalust: kas ei muutu midagi või leitakse võimalusi küsija soovidega arvestamiseks.
Kui siiski mingil põhjusel muudatusi teha ei saa, jääb Teil üle aktiivselt kuulata oma last: "Ma mõistan, et sulle ei meeldi, kui pead voodis olema, kui sa nagunii ei maga. Sa tahaksid selle asemel meelsamini.....(mida teha)." Ja siis öelda, et olete kasvatajaga rääkinud ning kahjuks ei tule selles olukorras muutusi, sest...(põhjendused, mida on öeldud). Seejärel saate olla oma lapsele toeks, püüdes koos leida ideid, kuidas ta saaks kasutada seda aega, mil ta on voodis, kuid ei maga, nii, et tal võiks olla huvitav ja ta ei segaks samal ajal teisi. (Võib - olla lubab kasvataja näiteks vaikselt voodis raamatut vaadata?) Kooli minnes on ees ootamas paljutki, mis lastele ei meeldi, kuid mida tuleb sellegipoolest aktsepteerida.
Kas see vastus oli abistav?
aabits
Külaline
Postitatud 16.05.2006 kell 21:01
Ka minu laps ei ole kunagi eriti päeval magada tahtnud. 3-aastasest peale kindlasti mitte.
Ainult sellistel juhtudel suvel, kus pool päeva rannas metsikult möllatud.
Lasteaias aga ei väsi ükski laps nii ära, seda enam, et oue nad üle tunni kindlasti ei saa meie rühmas. Paraku.
Niisiis, sama, 4-5 aastaste rühmas samuti pea pooled lihtsalt piinlevad voodis.
Ise ju ka ei taha voodis passida kaks ja pool tundi kui voiksid hoopis joonistada, midagi nokitseda vms.?
Ma pole ka ise lasteaias maganud lounaund niikaua kui ma mäletan.
Aga vene ajal ei tulnud muidugi keegi selle peale, et alternatiivi otsida.
Olen juttu teinud, aga helikindlat eraldust magajate ja ülevalolijate vahele nad ei suuda tekitada rühmas ja need, kes vajavad und, peavad seda ju saama, selge see.
Osad lapsed on lasteaias 7st-19ni!!! Selge, et nad peavad puhata saama.
Mina jälle kodustöötava inimesena tahan lapse tuua siis kui ta ise ärkab - 9 ajal, sööb kodus issi-emmega hommikust ja siis lasteaeda.
See on ju ka tore minu meelest kui laps saab pere-hommikusöögi, aga loomulikult pole ta lounaajaks unine.
Tema uni tuleb igal juhul alles 10ks ohtul.
Püüdsin isegi algul sulanduda ühisreeglitesse ja panna teda varem magama ning viia varem, aga see ei onnestunud pikema aja vältel ja oli koigile peres oudne stress.
Nüüd on muidu koik ok, ka lasteaed ei pahanda me hilisema tuleku peale, aga laps kurdab mulle aina, et ei taha päeval nii kaua pikali olla!
Kasvatajad on aga skeptilised ses osas, et lasta unetutel näiteks vaikselt joonistada.
Ja ega minagi usu väga kindlalt, et nad täiesti hiirvaikselt püsiksid.
Kui saaks terve lasteaia unetutele leida ühe ruumi magajatest eemal - see oleks ehk lahendus? Voi las nad mängida oues kui ilma on.
Vanemad ise annaksid allkirja, et on nous sellega.
Üks kasvataja vaataks terve aia lapsi - sest ilmselt saaks neid umbes rühma jagu, kelle isa-ema unest "vabastaks".
mina
Külaline
Postitatud 22.07.2006 kell 15:31
hmh, mina ka ei saa aru!!! Confused
no klge ma lõpetasin päevase magamise kolme aastaselt!!!
halb kui seda lastele külge harjutatakse, pärast ei saa enam koolis ka käia, sest tahab päeval kah magada!!! Wink LOLLIKARI!!!
lasteaednik
Külaline
Postitatud 04.08.2006 kell 15:56
Mina isklikult pooldan lõunauinakut, kuid vägisi ei saa küll kedagi magama sundida.Samas mingisugune puhkepaus kulub igale arenevale organismile küll ära. Meie vanemate kiire elutempo juures ja pikkade tööpäevadega, kujuneb näiteks meil rohkem kui poolte laste "tööpäev" 11 tunniseks. Selleks, et õigeks ajaks, ehk siis kella sitsmeks hommikul, lasteaeda jõuda, peab mõni põnn juba tund varem üles tõusma.
Kui laps tõesti magada ei soovi, siis on minul nedega kokkulepe, et kui uni pole poole tunni jooksul tulnud, saab laps vaikselt oma voodis raamatut sirvida-lugeda. Tihti juhtub aga ka nii, et selle sirvimise ajal tuleb unetukk peale ja siis kui tised hakkavad juba ärkama, nohistab see "mittemagada tahtja" mõnusalt edasi.
Nii, et ikkagi on see vanemate, laste ja rühmaõpetajate omavahelise kokkuleppe küsimus.
unemati
Külaline
Postitatud 20.08.2006 kell 17:12
Minu teada on väikeste laste unenorm ööpäevas kokku 12 tundi. Kui laps pannakse õhtul magama kell 21.00 ja hommikul tõustakse hiljemalt 8.00 - siis lasteaias saabki laps oma puuduvad unetunnid täis magada. Ja see, et päevane magamine tuleb lapse tervisele ainult kasuks, on siililegi selge. Lasteaias ei taha lõunal magada need lapsed, kelle vanemad kogu aeg räägivad ja kritiseerivad lõunast magamist. Lapsel tekibki arusaam, et magamine on üks õudne ja paha asi ja ma ei taha seda teha või mis veelgi hullem, laps kardab uinuda kuna emale ju lõunane magamine ei meeldi. On lapsi, kes ei uinu lasteaias kuna nende vanemad on kasvatanud neid vales reziimis, mis ei sobi kokku lasteaias kehtivate päevakavadega - õhtul hilja magama ja hommikul hilja ülesse ja lõunast magamist ei ole kodus viitsitud läbi viia. Põhjuseks, miks laps lasteaias ei uinu võib olla ka närvisüsteemi kahjustus lapsel. Mina olen oma lapse õpetajatega väga rahul ja põhimõttega, et iga laps peab saama lõunal lasteaias magada ja nad on loonud ka sellised tingimused kus kõik lapsed rühmas magavad.
ema
Külaline
Postitatud 10.10.2011 kell 14:55
Minu laps sai 4 ja mina pooldan ka lõunast magamist. Kodus nädalavhetustel kipub meil lõunane magamaminemine küll tunni võrra hilisemaks nuhkuma kui lasteaias, aga reeglina magab laps ikkagi iga päev. Ja kuigi vahel võtab uinumine kauem aega, siis kui uni juba tuleb, nohstab ta tavaliselt oma 2 tundi magada. See näitab, et ta tegelikult vajab seda.
Nende laste puhul, kes ei taha lõunaund magada on ilmselt tegemist harjumusega. Sest olgem ausad, kui laps on juba nii suur, et ta suudab vajadusel ka ilma päevauneta hakkama saada (ka meie laps on vahest äärmise vajaduse korral mõned lõunauned vahele jätnud), siis on ju väga mugav teha endale hilisema ärkamiseg hommik ja veidi enne lõunat kuskile (poodi, randa..) minekule sättida. see, et vajalikud käigud saaksid tehtud ja lõunaune ajaks tagasi jõuaks, eeldab paraku vanematelt ka puhkepäevadel ja puhkuse ajal varasemat ärkamist ja oma päeva planeerimist.

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!