Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lastevahelised tülid :: lapse äkkviha

Kersti
Külaline
Postitatud 22.09.2015 kell 23:20
Kuidas ja mida soovitada 7 a. lapsele, kes ei saa oma äkkvihaga hakkama. Teab hästi häid käitumisnorme, kuid hetkel kui teda näiteks provotseeritakse, on võimeline rusikatega vehkima. On lasteaias viibinud ka teise lapse poolt sageli vaimse kiusamise all, millest ka on olemas ebakindlus. Ise ütleb selle äkkviha kohta, et läheb kuumaks ja tekib plahvatuse tunne. Toetan, julgustan, kuid seda näib väheks jäävat.
Õnne Aas-Udam
Psühholoogiline nõustaja, Gordoni Perekooli koolitaja
Postitatud 23.09.2015 kell 19:07
Kui üks seitsme-aastane laps ei suuda oma tundeid teisiti väljendada kui vihaselt, võib see olla tingitud sellest, et laps ei oska oma tundeid ja vajadusi selgelt sõnadega väljendada, samuti keevad ta tunded kergelt üle (mis on taas laste puhul tavaline).
Vanemana saate oma last aidata, jäädes ise taolistes situatsioonides rahulikuks (ei lähe lapse negatiivse tundehooga kaasa, ei vihasta, ei tõsta häält jne.), nii annate ette käitumusliku mudeli, kuidas keerulistes olukordades toimida. Kui laps on rahunenud, rääkige temaga mittesüüdistaval moel, rääkige oma tunnetest- nii annate talle emotsionaaalse sõnavara!, olge aktiivne kuulaja (vaadake lähemalt http://www.sinamina.ee/ee/noustamine/kkk/), kuulake lapse muret/vajadust. Teie sõnum talle võiks olla, et soovite teda mõista ja aidata. Kui esitate küsimusi, siis võiksid need olla avatud lõpuga, et laps saaks neile vastata pikemalt kui jah/ei.
Andke lapsele teada, et soovite teda aidata/toetada ning üks võimalus selleks on õpetada last oma viha kontrollima.
Õpetage teda märkama oma kehas esimesi märke, mis annavad teada, et kohe laps vihastab- ta juba ongi märganud, et kui vihastab, läheb ta keha kuumaks ja tekib plahvatuse tunne- väga hea! Kui laps õpib neid signaale märkama, suudab ta ise viha tekkimist peatada. Lisaks märkamisele õpetage lapsele vihaga toimetuleku võtteid. Need meetodid on klassikalised vihaga toimetuleku võtted ja peale harjutamist ja oskuste omandamist väga tõhusad ja kasutatakse iga kord, kui on vajadus toime tulla stressi, pingete või raskete tunnetega. Soovitav oleks need algul endal selgeks saada, siis on kergem lapsele edasi õpetada ja koos harjutada, kuni oskused omandatud.
Näiteks: "Sügav hingamine" - istu mugavas asendis, nii et su jalad toetuvad kindlalt põrandale, su käed lebavad lõdvestunult põlvedel ja selgroog on sirge.
Hinga sügavalt sisse, lugedes mõttes sekundeid: „üks, kaks, kolm”. Enne, kui välja hingad, - hoia hinge kinni, lugedes mõttes: „üks, kaks, kolm”. Nüüd välja hingates, loe mõttes: „üks, kaks, kolm, neli” ja lisa sinna üks positiivne, ennast toetav sisendus. Näiteks: „saan hakkama!”, „lõdvestun!”, „olen rahulik!”.
Tee seda harjutust vähemalt neli korda.
Kui harjutus selge, saab teie poeg kasutada seda kohe, kui tunneb, et keha läheb kuumaks ja tuleb plahvatuse tunne. Löömise asemel hingab märkamatult paar korda- sealt edasi tuleks teil õpetada oma lapsele ka selgelt väljendama oma tundeid ja vajadusi- näiteks: "mulle ei meeldi, kui sa ähvardad minult pinali ära võtta." Samuti võib õpetada, et laps läheb ära olukorrast, mis kisub pingeliseks, hingab end rahulikuks ja vajadusel palub abi täiskasvanult (kiusamise puhul).
Samuti on abistav "Roboti-kaltsunuku tehnika"- olen 10 sekundit pinges nagu robot, siis lõdvestan ennast ja kogu keha on pehme nagu kaltsunukul.

1 lugeja arvab, et see vastus oli abistav.

Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!