Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Lastevahelised tülid :: 3aastase poisiga suur mure..

K.
Külaline
Postitatud 18.04.2013 kell 00:03
Nimelt sain 3kuud tagasi ka teise lapse,tütre.Alguses oli nagu kõik korras poja huvitus beebist ja oli tubli,kuid nüüd paari päeva jooksul on asi miskipärast muutunud.Poiss koguaeg kiusab õde,ei lase tal rahulikult uinuda,oma matil lebada ega muud sellist ja täna sis esimest korda viskas beebit kõristiga vastu pead,käsib mul titat prügikasti visata ja räägib,et tema tahab titale nii teha et tita arsti juurde peab minema.Ma olen täiesti nõutu ja tõesti ei oska midagi teha.Äkki Nüüd saaksingi teilt mingit abi mida ma tegema peaks?
Kadri Järv-Mändoja
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 18.04.2013 kell 12:12
Kõigepealt palju õnne teile beebi sünni puhulSmile

Kindlasti on väga ehmatav, kui vanem laps hakkab rääkima, et ta tahab väiksemale haiget teha. Lapsevanemana on sellist juttu raske kuulata. Tegelikult on see üks üsna normaalne reaktsioon uue olukorraga kohanemisele. Oluline on nüüd, mida lapse sellise käitumisega teha ja kuidas aidata tal kiiremini kohaneda. Teie kirjast ei selgu kahjuks, mida te lapse sellise käitumise peale teete ja kui vana on vanem laps. Oletan, et ikka veel koolieelik.

Aga mõned näpunäited siiski. Sageli lapsevanemad keelavad vanematel õdede-vendadel beebi vastu negatiivseid tundeid tunda. Näiteks keelatakse lapsel olla vihane oma väikese õe-venna peale. Tegelikult on need tunded normaalsed - me kõik vahel ärritume ka oma kõige lähedasemate peale. See aga ei tähenda, et me neid ei armastaks. Vanem laps on ilmselt olnud enne beebi sündi see üks ja ainus, sest tema oli teie peres esimene laps. Ta on olnud tähelepanu keskmes ja nüüd äkitselt on veel keegi, kes köidab kõiki. Lastel on sellest raske aru saada. Esmalt võib ju beebi huvitav tunduda, aga kui laps saab aru, et beebi enam ei lähegi ära, siis suhtumine muutub. Võib olla selline asi ongi teie peres juhtunud.

Laske vanemal lapsel rääkida, mida ta beebi suhtes tunneb. Öelge talle, et ta võib olla beebi peale pahane või kade, aga ta ei tohi beebile haiget teha. Selgitage, et meile kõigile vahel ei meeldi keegi, see on lubatud. Aga teisele haiget teha ei tohi.

Kasutage aktiivset kuulamist. Mõelge, kuidas vanem laps ennast tunda võib ja peegeldage seda talle tagasi. Näiteks: "Sa tunned, et beebi saab palju tähelepanu ja sinule jääb mul vähe aega. Sa tahaksid rohkem emmega koos olla", "Sa oled tita peale nii kuri, et tahaksid ta prügikasti visata. Sa võid tita peale pahane olla, aga haiget ei tohi talle ega ka kellegile teisele teha".

Leidke vanema lapse jaoks veidi rohkem kahekesi olemise aega, kui muidu. Näiteks, kui beebi magab, siis jätkegi kõik muud toimetused kõrvale, kuulake last, arutage maailma asju, tehke midagi koos. Kui beebi on ärkvel, siis võite suuremat kaasata ka beebi eest hoolitsemisse. Näiteks paluge tal tuua mähkmeid või mõni mänguasi. Andke talle tunda, et ka tema on kaasatud ja tähtis.

Kõike paremat teile!
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!