Palun andke nõu!
Tegemist on 7-aastaste tüdrukutega. Siiani oleme lapsele rääkinud, et ära tee kiusajatest välja ja katsu solvamisest üle olla, küll nad siis lõpetavad - aga ei lõpeta ja asjad lähevad aina hullemaks. Lapsest on kahju, ta elab seda raskelt üle seda enam, et veel paar aastat tagasi oldi parimad sõbrannad...
Kas peaksime rääkima kiusajate vanematega meie peret painavast probleemist või jätma asja sinnapaika lootes, et tüdrukud ise lõpetavad nn. ussitava käitumise? Kuidas on, kas kiusajate vanemad on üldse mingilgi moel teadlikud, kuidas nende lapsed teistega käituvad või tuleb see neile üllatusena?
Mida teha?
Kiusamine tüdrukute vahel võib olla nii valus, et kui esimesel korral lapsel ehk õnnestubki mitte välja teha, siis korduval kiusamisel muutub asi juba keerulisemaks. Teie kirjast kahjuks ei selgu, kus kiusamine toimub. Kui see toimub koolis või lasteaias, siis on sealsete täiskasvanute ülesanne sellele reageerida. Tihti võib ka juhtuda, et koolis ja lasteaias ei teatagi midagi, seetõttu võiksite õpetajaid teavitada.
Kiusamine toimub aga ka koduümbruses ja sealsete laste vahel. Sellisel juhul tasub Teil endil sekkuda ja lastega rääkida. Enamasti lapsed ei lõpeta kiusukäitumist, kui nad ei saa omavahelisi arusaamatusi lahendatud. Seega on täiskasvanute sekkumine igati asjakohane.
Probleemist tasub teavitada teistegi laste vanemaid, sest nemad ei pruugi asjast üldse teadlikud olla. Kodus käituvad lapsed enamasti ikka ühte moodi, koos teiste lastega aga teistmoodi ja see võib vanemaid üllatada küll. Kui vanemad koostööd teevad, siis on ka võimalik kiusamist lõpetada.
Kiusamiste lahendamisel tasub meeles pidada, et kui hakata kohe lapsi karistama ja keelama, siis enamasti see ei lõpeta kiusu. Pigem muutub kius varjatuks. Pigem öelda selgelt, et Teile selline käitumine ei meeldi ja tahaksite nendega sellest rääkida.
Alustuseks võiksite lastele anda märku, et olete märganud nende omavahelist halba läbisaamist ja tahaksite aidata ("Ma olen märganud, et te ei saa omavahel enam läbi. Ma tahaks teid aidata asja lahendada"). Seejärel võiks kuulata, mida lapsed ise asjast arvava ja kuidas seda olukorda lahendada tahavad.