Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Perekooli oskused praktikas :: Ei oska tunnetega toime tulla

Kadi
Külaline
Postitatud 27.03.2016 kell 12:21
Tere, mul on suur mure ja ma ei oska kuidagi lohutust leida. Meil on peres kolm poega ja üks tütar. Kui viimast poissi ootasin, siis salamahti lootsin, et äkki on tüdruk, siis oleks kaks poissi ja kas tüdrukut ja mõlemal omast soost mängukaaslane. Nii kahjuks ei läinud... Kui tütrele ütlesin, et ta saab veel ühe venna, siis ta esimene reaktsioon oli, et ei -ei, tal juba on vennad, tahaks ikka õde. Ja ta oli ikka üsna pettunud ja segaduses, et miks ma kogu aeg ainult poisse sünnitan? Eks ma ikka rääkisin, et seda ei saa valida kes sünnib jne aga ta ju näeb, et tema laseaia kaaslastel on õdesid, aga tal mitte. See teeb mind väga -väga kurvaks, sest ma niiväga oleksin tahtnud tema soovi täita... Tütar nö leppis olukorraga, aga ma tean kindlalt, et oma hinges ta siiski soovib endale õde ja on ääretult kurb, et tal seda pole.
Konks on aga selles, et mehe vennanaine sai ka samal ajal oma esimese lapse ja tüdruku. Juba raseduse ajal tunti meie pere tüdrukule kaasa, et näe vane laps saab veel ühe venna ja mehe vennanaine lisas, et küllap neil õnnestub tütar saada ja siis on ikka üks tüdruk ka veel. Nüüd kutsubki mehe vennanaise pere meie tütart endale kogu aeg külla, et tulgu ikka nende juurde, sest neil ju ka tütar. See teeb aga mind kohutavalt kurvaks. Kui nad serveeriksid seda umbes nii, et tule meile külla pannkooke sööma ja multikaid vaatama, siis oleks see mõnevõrra parem. Aga küllakutse tagamaad peituvad selles, et neil on tütar ja siis justkui meie tütar tunneks, et tal on natukeseks ajaks õde... See on nii südantlõhestav minu jaoks. Ma tunnen, et nemad saavad minu lapsele pakkuda midagi väga väärtuslikku, mida ma kogu oma hingest oleksin soovinud, aga ei suuda... Ja mulle tundub, et nad on ise selle üle kohutavalt rõõmsad, et näe, neil õnnestus tütar saada, aga meil mitte ja hõõruvad seda pidevalt meile nina alla... Seetõttu tundub mulle veel, et meie viimane laps on kuidagi ebaõnnestunud ja vale...
Ma lihtsalt olen nii õnnetu, et mina ei suuda oma tütart õnnelikuks teha, vaid seda teeb keegi teine... Ja ma ju tean, et ta oleks endale õde soovinud. Jah ta tegeleb oma väikevennaga, aga kui ta kunagi suureks kasvab, siis olen täitsa kindel, et ta tunneb puudust õest. Sõbrannad tulevad ja lähevad, aga oma õde oleks midagi jäävat...
Ma ei tea, kuidas oma tunnetega toime tulla. Ma ei saa oma tütart keelata mehe vennanaisel külas käimast, aga iga kord teeb see mulle kohutavalt haiget ja rebib hinge küljest tüki. Ja ma ei taha ka mehe vennanaisega sellest rääkida, sest siis ma tunnistaksin avalikult, et olen nende peale kade ja nad saaksid veel kahjurõõmsama ja isegi võidurõõmsa pilguga meid vaadata, et näe nemad saavad minu lapsele pakkuda midagi, mida mina ei saa.
Mida ma peaks tegema, et see olukord ei oleks minu jaoks nii laastav ja südantlõhestav?
Aitäh!
Kadi
Annika Promet
Psühholoog
Postitatud 27.03.2016 kell 14:26
Teie peres kasvab neli toredat last, kuid teil on raske nende kasvatamisest rõõmu tunda. Viimast last ootama jäädes lootsite väga tüdruku sünnile, et ainukesele tütrele õde kinkida. Poja sünnist tulnud pettumuse tunne mõjutab igapäevaselt teie meeleolu ja suhtumist pojasse. Praeguseks on teil keeruline oma tunnetega toime tulla.

Vanematel on ikka ootused oma lastele, olgu see soo, tervise, saavutuste või käitumise osas. Omada mingeid soove või ettekujutusi tulevikust on täiesti normaalne. Lapse sugu ei saa me paraku kontrollida, mille tõttu juhtub sageli, et oodatud poisi või tüdruku asemel sünnib vastassoost beebi. Enamasti peale beebi sündi unustatakse eelnevad ootused ja püütakse käesolevale hetkele keskenduda ja seda nautida.

Tunnete end süüdi tütre ees, kuna teil ei õnnestunud talle oodatud õde kinkida. Mehe vennanaise pere ees tunnete alaväärsust, sest nemad justkui pakuksid tütrele midagi, mida teie pole suutnud pakkuda. Olete endas pettunud ja teile paistab, nagu kõik teised oleksid samuti teis pettunud. Oluline on endale meelde tuletada, et lapse sugu ei saa me ise valida. Ka on teil juba olemas tore tütar, kellel on kolme venna näol olemas kaitsev ja armastav tugi, kelle peale ka tulevikus toetuda. Kui meil on peas tekkinud kindel ootus, oleme äärmiselt pettunud selle mitte täitumises. Ennast süüdistades kipume tajuma teiste öeldut ja tehtut kinnitamas seda negatiivet arvamust meist endast. Seega kui mehe vennanaine kutsub tütart enda juurde mängima, ei pruugi ta proovida sihilikult kuidagi parastavalt suhtuda. Võimalik, et talle lihtsalt meeldib teie tütrega koos aega veeta, kuna tüdrukud on enamasti ikka beebidest rohkem huvitatud kui poisid. Mehe vennanaisel on esimene laps, eks see tähendab ka, et kogetakse lapse saamist uue ja huvitavana. Tahetakse sellest rohkem rääkida, arutada.

Püüdke teadlikult keskenduda nendele rõõmudele, mida beebi saamine on perre toonud. Kõik need toredad asjad, mis ei ole sugugi soopõhised. Koos veedetud hetked perena, beebi arengu verstapostide saavutamine, individuaalsed põnevad eripärad, armastuse ja läheduse jagamine ning ema-lapse suhte loomine. Soovitan oma muremõtteid lähedastega jagada. Kas olete laste isaga sellel teemal rääkinud? Mida tema arvab? Ka võiksite mõelda, kas ehk ikka mehe vennanaisele rääkida, kuidas tema ütlemised ja tegemised teile haiget teevad. Võimalik, et ta ei ole üldse teadlik oma sõnade mõjust.

Kui ikka kuidagi üksi hakkama ei saa, võiksite mõelda nõustaja või psühholoogi vastuvõtule pöördumise peale. Sina ja Mina nõustajate kontaktid leiate siit: http://sinamina.ee/ee/noustamine/noustaja-vastuvott/.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)
Kirjasaatja soovil saab sellele teemale vastata ainult perekeskuse spetsialist.
-->

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!