Registreeru koolitusele

Liitu uudiskirjaga


Foorum :: Perekooli oskused praktikas :: Aktiivne kuulamine

Nõutu ema
Külaline
Postitatud 16.04.2010 kell 08:42
Tere!
Harjutan hoolega aktiivset kuulamist. Probleem on tekkinud sellega, et 2,8ne laps nõustub esimese asjaga mille välja pakun. Kui küsin, et kas ta ei taha üksi oma toas magama jääda sest kardab siis on kohe jaatav vastus. Kuigi ma pole üldse kindel, et ta arugi saab mis see kartmine on. Kuidas vältida ise asjade/tunnete/olukordada (valesti) sildistamist?
Marge Vainre
Pereterapeut, Gordoni perekooli koolitaja
Postitatud 16.04.2010 kell 15:31

Jah, selline oht on olemas, et aktiivse kuulamise kaudu teeme ettevaatlikuid oletusi püüdes sõnastada, kuidas me lapsest aru saame ning see ei pruugi olla piisav, pole peamine või on koguni eksitav võrreldes sellega, mida ta tegelikult kogeb. Võib ju juhtuda, et suudate tõepoolest last nii hästi mõista, et tal on kerge nõustuda. Kui aga jääb kõhklus, siis tasub mõnda aega proovida vähem ise oletada ja julgustada lapsel end ise rohkem sõnaliselt väljendada. Küllap aitab see kaasa verbaalne suutlikkusele. Aktiivset kuulamist võib esilagu proovida ka korrates vaid seda, mis näib ilmselge ja oodata, et laps lisab, täiendab, jätkab, andes endas toimuvast rohkem aimu. Olulisem on see, et laps kogeb Teie soovi teda mõista. Üks võimalus lapses vajadustest suuremat selgust saada on oodata ära, mida ta välja pakub, mida ta vajab, kui tal mure on, seda enam, et omapoolseid lahenduste väljapakkumisi tuleks vältida, eriti kui pole päris selge, milles probleem on.
Mis puutub üksi tuppa jäämisse, siis on see 2-3.aastasele sageli keeruline ülesanne. Tal on rakse eralduda, kui emme või teised on koos, seal on midagi toredat ja tema jääb sellest ilma. Siis mõeldakse välja igasuguseid trikke, peaeasi, et keegi oleks ka temaga. Magama aga tuleb minna ja parim on, kui kindlal ajal, tuttava rituaaliga ja oma voodisse. Mõnele lapsele on oluline, et loetaks unejuttu, uks jääb veidi irvakile või tuli paistab. Liialt palju ja igakord erinavaid asju välja pakkudes oleks lapsele segadust tekitav, nii nagu võib kujutlusvõimet ergutada ja mitte just rahustaval moel, kui viia jutt sellele, mida laps võiks karta. Kui laps teab, et teatud asjad õhtuti toimuvad kindal viisil, siis see aitab veenduda, et kõik on hästi ja võib rahulikult uinuda.
Mõnusaid õhtuid ja toredaid kogemusi aktiivsel kuulamisel.
Kas see vastus oli abistav?
Näita kõiki postitusi (2)

Kommentaarid:

Aitäh!

Täname Teid tagasiside eest!