Tere.
Soovin küsida missugust individuaalset abistamistehnikat saab kasutada 7 aastase lapsega töös, kes on muutunud agressiivseks pärast ema ja isa lahutust. Käitub ta agressiivselt koolis, kodus lööb koera.
Elab ta emaga, kes pärast lahutust muutus närviliseks ja vahest karjub lapse peale ning lööb teda.
Küsite, kuidas aidata last, kes peale vanemate lahutust oma emotsioonidega toime ei tule.
Ainus efektiivne moodus lapse aitamiseks on see, kui ema ja isa on võimelised (loe sunnivad end) lapse heaolu nimel omavahel lapsevanematena suhelda. Seepärast on tihtipeale lapse aitamise eelduseks lapsevanema aitamine, et ta suudaks iseennast taasleida ehk siis oma kaotus ja leinaprotsess läbida.
Kindlasti tuleb lapsele korduvalt teada anda, et ema ja isa lahutasid seetõttu, et nad ei saanud enam hästi läbi ja nii ema kui isa armastavad teda endiselt.
Laps peab saama oma tundeid (pettumus, viha, raev, kurbus jne) turvaliselt väljendada ja vaatamata sellele, kui hirmsad või hirmutavad need tunded on, peab täiskasvanu nendega toime tulema.
Lapse muret tuleb julgeda talle tagasi peegeldada, mitte kohe lohutama kippuda. Vaid nii tekib lapsel teadmine, et tema tunded on normaalsed ja neid on mõistetud.
Lapsel võib olla väga lihtsaid küsimusi uue elukorralduse kohta, millele ta ei ole vastust saanud. Näiteks, kuidas ma kooli saan, mida ma pean tegema, kui minult koolis küsitakse ema või isa kohta, kuidas sõpradele seletada, miks ta kurb on jne. Seega anna lihtsaid vastuseid. Arutage koos, kuidas mingites olukordades käituda.
Laste puhul on efektiivsed erinevad loovteraapiate vormid, joonistamine, voolimine, loomadega tegelemine jms.